חברה שפיטרה עובד חדש כי יצא למילואים - תשלם לו פיצויים

חודשיים בלבד חלפו מאז שהעובד החל לעבוד בחברת הובלות, כשהודיע כי עליו לצאת למילואים ופוטר. בית הדין הארצי לעבודה דחה את ערעורה של החברה המעסיקה על ההחלטה לחייב אותה בתשלום פיצויים

אילוסטרציה (שרון בוקוב)
למרבה הצער, במקרים רבים נפגעות זכויותיהם של עובדים רק מכיוון שנקראו להתייצב במילואים (צילום: שרון בוקוב)

חוקי העבודה השונים נועדו להגן על זכויות העובדים במצבים שונים בחייהם, למשל חוק עבודת נשים אשר שומר על זכויותיהן של עובדות בזמן הריון ולאחר לידה. חוק חיילים משוחררים אוסר על פיטורין של עובד מכיוון שנקרא לשרת במילואים, לא משנה מה משך שירות המילואים או באיזו תדירות על העובד לצאת למילואים.

למרבה הצער, במקרים רבים נפגעות זכויותיהם של עובדים רק מכיוון שנקראו להתייצב במילואים, עד כדי פיטורין. על כן החוק ממשיך וקובע כי כל חייל מילואים אשר זכויותיו קופחו או שפוטר בניגוד להוראות החוק, יכול להגיש בקשה לוועדת התעסוקה, אשר יש לה סמכות מקבילה לסמכותו של בית הדין לעבודה, ולדרוש את הכרעתה בגין פיטורין שלא כדין.
הוועדה מוסמכת לפסוק לעובד שפוטר פיצויים שיכולים להגיע לסכום של עד חמש משכורות, וכן להורות למעסיק להשיב את העובד לעבודה.

ועדת התעסוקה חייבה את החברה לפצות את חייל המילואים שפיטרה, החברה הגישה ערעור לבית הדין לעבודה

לאחרונה דחה בית הדין הארצי לעבודה את ערעורה של חברת הובלות, אשר חויבה בפיצויים בעקבות פיטוריו של עובד חדש, וזאת חודשיים בלבד לאחר תחילת העסקתו. הפיטורין בוצעו בעקבות הודעתו כי הוא צפוי לצאת למילואים.

תחילה הגיש העובד תביעה אל ועדת התעסוקה כנגד החברה בטענה שפוטר בניגוד להוראות הדין. הוועדה הכריעה בעניין על דרך הפשרה, אחרי ששני הצדדים הביעו הסכמה להגיש טענות באופן חופשי ולא באופן פורמלי. תביעתו של העובד התקבלה באופן חלקי והחברה חויבה לשלם לו פיצויים בסכום של 9,400 שקלים.

לאיתור עורך דין בתחום זכויות עובדים לחץ/י כאן

ואולם, המעסיקה הגישה ערעור על החלטת הוועדה אל בית הדין האזורי לעבודה. הערעור נמחק על הסף מכיוון שהוגש באיחור של שישה ימים מהמועד המצוין בחוק, אשר מאפשר הגשת ערעור על החלטות ועדת התעסוקה עד 20 ימים לכל היותר לאחר קבלת ההחלטה.

אמנם במקרים מיוחדים המצוינים בחוק חיילים משוחררים ניתן להאריך את מועד הגשת הערעור, אולם בית הדין האזורי קבע כי מקרה זה אינו עומד בקריטריונים הקבועים בחוק, וכן כי אינו נוטה להתערב בפסיקות שהוכרעו על דרך הפשרה.

חיילי מילואים גויסו לתרגיל פתע, בא"פ לכיש מרץ 2015 (דובר צה"ל)
(צילום ארכיון: דובר צה"ל)

בית הדין הארצי לעבודה דחה את ערעורה של החברה, וחייב אותה לשלם פיצויים לעובד

המעסיקה לא השלימה עם מחיקת הערעור על ידי בית הדין האזורי, והגישה ערעור נוסף על ההחלטה אל בית הדין הארצי. לטענתה, הערעור כן הוגש במועד במניין 20 הימים, בין היתר בשל העובדה כי בדיוק במועד המדובר חלה חופשת סוכות. מלבד זאת טענה החברה כי כלל לא הסכימה להכרעה על דרך הפשרה בוועדת התעסוקה.

ואולם, בית הדין הארצי לעבודה, בהרכב של שלוש שופטות, דחה את ערעורה של החברה. בית הדין השתכנע כי מסקנותיו של בית הדין האזורי היו מבוססות ומנומקות, ולכן לא ראה מקום להתערב בהחלטתו.

במסגרת החלטת השופטות בבית הדין הארצי, הוזכר כי בית הדין אינו מוסמך להאריך את המועדים להגשת הערעור ללא התייחסות מפורשת לכך בהוראות החוק, ועל כן קביעתו של בית הדין האזורי בעניין זה הייתה נכונה.

מלבד זאת, על פי פרוטוקול ועדת התעסוקה ניתן היה לראות בבירור כי שני הצדדים, הן העובד והן החברה המערערת, הביעו את הסכמתם לוויתור על העלאת טענות פורמליות וכן על העלאת טענותיהם באופן חופשי, ונוסף על כך הסכימו כי הוועדה תכריע על פי שיקול דעתה ובהתאם לטיעוני הצדדים והמסמכים שהגישו.

באשר לסמכותה של הוועדה להחליט במקרה הנדון, הזכיר בית הדין כי נטיית בתי המשפט היא להתערב במידה פחותה ככל שניתן בהחלטות שיפוטיות שהתקבלו על בסיס מתווה דיוני מוסכם, ומאחר שניתן לראות בבירור כי שני הצדדים הסכימו לכך, ההחלטה הייתה בגדר סמכותה של הוועדה.
מסיבות אלה ערעורה של המעסיקה נדחה והיא חויבה בתשלום הפיצויים לעובד על פי קביעת הוועדה, כמו גם בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחה בסכום של 5,000 שקלים נוספים.

ע"ע 54498-06-15

* המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין lawguide