קבלן שלא תיקן ליקויי בנייה במשך שנים - ישלם פיצויים של 400 אלף שקל

עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא: חברת בנייה והעומד בראשה התעלמו במשך שנים מתלונות על ליקויי בנייה ואיטום חמורים בשני בתים צמודי קרקע ברעננה, וגם כאשר הליקויים תוקנו - התיקונים בוצעו באופן רשלני שלא פתר את הבעיה. כעת בעלי הבתים אשר נאלצו לבסוף לתקן את הליקויים ע

עובש (ShutterStock)
מה עושים כשמתגלים בדירה שנבנתה על ידי חברה קבלנית ליקויים או פגמים? (אילוסטרציה: ShutterStock)

על פי חוק, כאשר מתגלים בדירה שנבנתה על ידי חברה קבלנית ליקויים או פגמים, יש להודיע על כך לקבלן ולאפשר לו לבצע את התיקונים הנדרשים בעצמו. אך כאשר התיקונים מבוצעים באופן חלקי בלבד, אינם מבוצעים ברמה הנדרשת או מבוצעים ברשלנות, תוך סחבת שאינה נגמרת, או שנעשו כבר מספר ניסיונות לתיקון שנכשלו, וכן במקרים שבהם הקבלן כלל אינו מודה שהליקויים קיימים - לא ניתן לחייב את בעלי הדירה לאפשר את ביצוע התיקונים על ידי הקבלן באופן חוזר ונשנה לתקופה בלתי מוגבלת. במקרה כזה, על הקבלן לפצות על עלויות התיקונים שיבוצעו על ידי גורם אחר.

מה קורה אם הקבלן לא תיקן ליקויים חמורים אשר התגלו כמעט מייד לאחר שהדיירים נכנסו לבית, וזאת במשך תקופה ממושכת, או שהתיקונים אשר ביצע היו רשלניים ושטחיים, וכלל לא פתרו את הבעיה?

האם בעלי הבתים צריכים לבצע בדיקות בעצמם לאחר סיום הבנייה, או שאחריות זו חלה על הקבלן?

לאחרונה קיבל בית משפט השלום בכפר סבא באופן חלקי את תביעתם של שני זוגות, אשר דרשו פיצויים מחברת הבנייה צ. אמין - חב' לבנין והנדסה בע"מ, וכן ממנהל החברה. השופטת התרשמה כי שני זוגות התובעים סבלו במשך תקופה ארוכה מליקויי איטום ונזילות בבתי הקרקע שנבנו על ידי הקבלן, ופסקה להם פיצויים בסכום של כ-369 אלף שקלים עבור עוגמת נפש, מגורים חלופיים והוצאות התיקונים, בתוספת 75 אלף שקלים נוספים עבור הוצאות המשפט ושכר טרחת עורכי הדין.

לאיתור עורך דין בתחום ליקויי בניה לחץ/י כאן

עובש (ShutterStock)
הרוכשים התייאשו מניסיונותיהם לתקן את הליקויים באמצעות הקבלן, והחליטו לבצע את התיקונים בעצמם

על פי החוזה שנכרת בין הצדדים, פרויקט הבנייה כולו היה באחריותה של החברה וקבלני המשנה ששכרה. בהתאם לחוק המכר, במכירת דירה חדשה חלה אחריות על הקבלן לתקן ליקויים ופגמים אשר מתגלים לאחר מסירת הבית לרוכש במשך תקופת הבדק, אשר מתחילה במועד מסירת הדירה ויכולה להימשך עד שבע שנים, בהתאם לסוג הליקוי שהתגלה.
החזקה נמסרה לרוכשים בשנת 2008, ועוד באותה שנה התגלתה בעיית רטיבות. לפי הראיות, הבתים נמסרו בתחילת שנת 2008. הבעיה דווחה לקבלן, והוא ביצע תיקונים קוסמטיים בלבד לטענת התביעה, כך שבעיות הרטיבות חזרו שוב ושוב לאורך השנים, כאשר התובעים סובלות מהצפות חוזרות ונשנות.

לבסוף, כך לטענת הרוכשים, הם התייאשו מניסיונותיהם לתקן את הליקויים באמצעות הקבלן, והחליטו לבצע את התיקונים בעצמם בעלויות גבוהות מאוד.

מצדו השני של המתרס, טען הקבלן כי כלל לא היה מודע לליקויים חמורים כפי שתיארו התובעים בזמן אמת, אלא רק לפגמים מינוריים שדאג לתקן. לטענתו, האחריות חלה על הרוכשים עצמם משום שלא דאגו לבצע בדיקות בבתים לפני שנכנסו להתגורר בהם.

כמו כן טען כי לא אפשרו לו לבצע את התיקונים או לכל הפחות לתעד את הליקויים לפני שהחליטו לתקנם בעצמם. הקבלן עצמו אף הגיש תביעות צד ג' נגד קבלני המשנה ששכר לביצוע העבודות.

עד מתי היו צריכים הרוכשים להמשיך ולאפשר לקבלן לתקן את הליקויים?

השופטת התרשמה מעדויות התביעה האמינות ומכמות הראיות המספקת שהציגה. לקביעתה, הקבלן אינו יכול להעביר את האחריות לבחינת איכות ותקינות הבנייה אל כתפיהם של הרוכשים. כמו כן הוכח כי אכן התגלו ליקויים חמורים לאחר מסירת הבתים, וכי הקבלן קיבל על כך הודעות ותלונות. עם זאת, הבעיות לא תוקנו ולא טופלו.

מאחר שחלפה תקופה כה ממושכת של מספר שנים, איבד הקבלן את זכותו לתקן בעצמו את הפגמים, כך לקביעתה של השופטת, אשר בהחלט הביעה הבנה לאובדן האמון של התובעים בקבלן.

על כן התביעה התקבלה חלקית, אם כי השופטת דחתה את תחשיבי הרוכשים לגבי עלויות התיקונים ומינתה מומחה מטעם בית המשפט לקביעת גובה העלויות. זאת גם מכיוון שאכן התובעים לא אפשרו לקבלן לתעד את הליקויים לפני שביצעו את התיקונים הסופיים.

בסופו של דבר נקבעו הפיצויים על סך של כ-369 אלף שקלים, מתוכם נפסק סך של 60 אלף שקלים עבור עוגמת הנפש הרבה שנגרמה לרוכשים. לסכום זה נוסף סך של 75 אלף שקלים עבור הוצאות משפט ושכר טרחה. חלק מהודעות צד ג' שהגיש הקבלן התקבלו בחלקן, ולכן חויבו שני קבלני משנה לשלם סך של כ-45 אלף שקלים.

ת"א 2127-06-13

* המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.

הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין lawguide