למה גבר חויב במזונות זמניים לילדה, לפני שנקבע אם הוא אביה?

מאז לידתה של הפעוטה, רישומו של האב לא הוסדר באופן רשמי, אך הוא מתייחס אליה כבתו לכל דבר ועניין. אף שסוגיית האבהות עוד לא הוכרעה באמצעות בדיקת רקמות, הכריע בית המשפט המחוזי בצעד חריג כי יש לחייב את הגבר כבר עכשיו במזונות זמניים

אילוסטרציה (ShutterStock)
(אילוסטרציה ShutterStock)

מזונות זמניים לילדים נפסקים בדרך כלל במסגרת הליכי גירושין, על ידי בית המשפט לענייני משפחה, כדי למנוע קשיים כלכליים אשר עלולים להחריף בעקבות פרידתם של ההורים. זאת עד להסדרת דמי המזונות הקבועים ושאר הסוגיות הקשורות בגירושין, מאחר שהליך זה עלול להימשך זמן רב. כך ניתן לפתור במהירות את הצורך בקבלת מזונות עבור הילדים, במקום להמתין חודשים ארוכים עד שיחלו הדיונים בבית המשפט.

באופן עקרוני, כאשר יש צורך להכריע בעניין אבהות על ילד, למשל במקרה שהאב לא נרשם באופן רשמי כאביו של הילד לאחר הולדתו כאשר מדובר בידועים בציבור, לא ניתן יהיה לדרוש מזונות עבור הילד, לרבות מזונות זמניים.

למרות זאת, לאחרונה קיבל בית המשפט המחוזי בחיפה ערעור שהוגש על החלטת בית המשפט לענייני משפחה, אשר דחה בקשה למזונות זמניים עבור פעוטה שהוריה נפרדו, עוד לפני שהוכרעה סוגיית אבהותו של הגבר אשר נטען כי הוא אביה. בית המשפט החליט לקבל את ערעורה של האם, והחזיר את עניינם של הצדדים לבית המשפט למשפחה, כדי שזה יפסוק מה יהיה גובה המזונות הזמניים ומתי יהיה על הגבר להתחיל בתשלומם.

הגבר הכיר בפעוטה כבתו מהרגע שבו נולדה

הסיפור החל בבקשה להסדרת אבהות ובתביעה לתשלום מזונות, אשר הגישה האישה אל בית המשפט לענייני משפחה בשנת 2016. בית המשפט החליט להפנות את הגבר לבצע בדיקה גנטית להכרעת סוגיית האבהות, ותוצאותיה צפויות להתקבל רק בעוד מספר חודשים. מאחר שבית המשפט לענייני משפחה דחה את תביעתה למזונות זמניים, הגישה האישה ערעור אל בית המשפט המחוזי.

לאיתור עורך דין בתחום מזונות ילדים לחץ/י כאן

ילדים משחקים בגן (ShutterStock , shutterstock)
הגבר, גם לאחר הפרידה, משלם עבור המעון של הפעוטה (אילוסטרצייה: ShutterStock)

לטענת האישה, היא ניהלה מערכת יחסים זוגית עם הגבר הנתבע שנמשכה כשלוש שנים, אשר במסגרתה ניהלו חיים משותפים לכל דבר ועניין. במהלך פרק זמן זה נולדה הילדה, ומרגע לידתה הכיר בה המשיב כילדתו.

מאז ועד היום הוא נפגש איתה בקביעות, גם לאחר הפרידה, מציג אותה כבתו, משלם עבור המעון שלה ומביע את רצונו לקחת חלק משמעותי בגידולה ובחינוכה, כך שגם בהתנהגותו ניתן לראות כי הוא מודה שהוא אבי הילדה. את הרישום הפורמלי דחה הגבר שוב ושוב מטעמי עצלות ותו לא, כך לטענת האישה.

מצדו השני של המתרס, הגבר טען כי אמנם הוא מקווה ומאמין שתוצאות בדיקת האבהות יוכיחו כי הוא אכן האב, אולם לא ייגרם לבתו כל נזק בדחיית הכרעת המזונות זמניים עד שתתברר אבהותו באופן רשמי. בין כה וכה, המשיך וטען, כבר היום הוא והוריו משלמים את עלויות הגן של הילדה, ורוכשים לה בגדים, מזון וחיתולים.

הבקשה למזונות זמניים התקבלה בשל מצבה הכלכלי הקשה של האם

בניגוד להחלטתו של בית המשפט לענייני משפחה, שופט בית המשפט המחוזי השתכנע שבנסיבות המקרה הזה, יש לקבל את ערעורה של האישה. זאת, אף על פי שלא נהוג לחייב גבר במזונות ילדים, גם אם מדובר במזונות זמניים, כל עוד לא התברר באופן ודאי כי הוא אכן האב.

הערעור התקבל הן על סמך יחסו של הגבר אל הפעוטה כאל בתו מיום היוולדה ועד עצם היום הזה, והן על סמך מצבה הכלכלי של האם, אשר במקרה של אי קבלת מזונות זמניים באופן מוסדר עלול להגיע עד למחסור כלכלי של ממש לצורכיה של הפעוטה.

מדובר בנסיבות מיוחדות המצדיקות את קבלת הערעור, החליט השופט, ולכן יש מקום לחייב את הגבר בתשלום מזונות זמניים לילדה. אם בסופו של דבר יתברר על פי תוצאות בדיקת האבהות כי לא מדובר באב הביולוגי של הקטינה, הבהיר השופט, האישה תידרש להשיב לו את התשלומים שתקבל. מכל מקום, בעוד כשלושה חודשים לכל היותר תתקבל תוצאה הבדיקה הגנטית.

בר"ע 12274-02-17

* המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין ומידע משפטי lawguide