צעיר שגידל גראס בביתו קיבל עונש מופחת

בחור בן 27 שנתפס על גידול שני עציצי קנאביס ועל בריחה ממעצר קיבל עונש מופחת כדי שיוכל להמשיך בתהליך שיקום

גידול קנאביס בעין הבשור (מערכת וואלה!)
הנאשם נתפס כאשר בחדרו אוהל שבו שני עציצי קנאביס (צילום ארכיון)

בחודש נובמבר 2015 נעצר הנאשם, בשנות ה 20 לחייו, בגין גידול קנאביס, בגין החזקה ושימוש לצריכה עצמית וכן בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לאחר שברח ממעצר. בית המשפט השלום בירושלים התחשב בעברו של הנאשם, בקשיים שחווה במהלך חייו ובנכונות שלו להשתקם ולעלות על דרך הישר וגזר עליו מאסר על תנאי וצו שירות לתועלת הציבור.

על פי עובדות כתב האישום, הנאשם נתפס כאשר בחדרו אוהל שבו שני עציצי קנאביס, אחד במשקל של 21 גרם והשני במשקל של 183 גרם וכן ציוד לגידול קנאביס, לרבות טפטפות, מנורות ומאוורר. בחיפוש נוסף בחדר נמצאו גם שני פרחים של גראס וכלי לעישון סמים. לאחר שנעצר ברח הנאשם מתחנת המשטרה אך נתפס לאחר מרדף קצר.

מתסקיר שירות המבחן עלה כי חייו של הנאשם לא היו קלים, הוא גדל בבית קשה יום הנתמך מקצבת נכות מביטוח לאומי, למד במסגרות שונות מחוץ לבית וסבל הן מקשיים לימודיים והן מקשיים רגשיים והתנהגותיים. למרות זאת הצליח לסיים 12 שנות לימוד, הוא התגייס לצבא ושירת שירות צבאי מלא ואף קיבל תעודת הצטיינות בתום הטירונות.

לאיתור עורך דין בתחום עבירות סמים לחץ/י כאן

שתיל קנאביס בהפגנה למען אישור השימוש בסם בעיר מדיין, קולומביה, מאי 2015 (רויטרס)
הנאשם גידל את העציצים בביתו כדי לחסוך בעלויות הרכישה

שירות המבחן העריך כי הנאשם מתפקד כראוי ויש לו נכונות לשנות את חייו. קצין המבחן המליץ לדחות את הדיון ולשלבו במכון טיפולי בסמים. ההמלצה התקבלה ומתסקיר משלים שנערך בדצמבר 2016 עלה כי הנאשם השתתף בטיפול באופן קבוע, שינה את דרכיו ומסר בדיקות לאיתור סמים. משכך, ניתנה המלצה על המשך טיפול במכון וצו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות.

המדינה מצדה גרסה כי למרות התסקיר החיובי, על הנאשם לרצות שבעה חודשי מאסר בפועל. לטענתה, עונש זה הכרחי הן בשל שיקולי הרתעה ופגיעת הסמים בחברה וכן בשל עברו הפלילי של הנאשם שלפני שבע שנים הואשם על החזקה של סכין וסמים.

הסנגור תמך בהמלצה של שירות המבחן והוסיף כי הנאשם גידל את העציצים בביתו כדי לחסוך בעלויות הרכישה ולא במטרה לספק, למכור או להפיץ סמים. הסנגור הוסיף כי עיריית ירושלים, מקום עבודתו של הנאשם, הבהירה כי אם יקבל מאסר בפועל או עבודות שירות הוא יפוטר מעבדותו.
בית המשפט שמע את טיעוני הצדדים וקבע כי ללא הפחתה מחומרת העבירות, במקרה זה הפגיעה בציבור אינה חמורה מכיוון שלא הייתה כוונה להפיץ את הסם ולכן אינו הואשם בסחר אלא רק באחזקת סמים. עם זאת, בריחה ממעצר היא עבירה חמורה המעידה על רצון להימלט מהדין.

למרות זאת, נראה כי תפיסתו של הנאשם היוותה לו צומת דרכים בחייו. הוא הודה בעבירות המיוחסות לו וניצל את ההזדמנות שנתן לו שירות המבחן והחליט לשקם את חייו ולנטוש את מעגל הסמים. כדי לתת לנאשם הזדמנות להשתקם חרג בית המשפט ממתחם הענישה וגזר עליו חמישה חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסכום של 2,000 שקלים ו 250 שעות שירות לתועלת הציבור.

ת"פ 17508-04-16

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין lawguide