כיצד בוטלה הרשעת צעיר שהודה בגידול עציץ קנאביס במשקל 70 גרם?

אף על פי שהצעיר גידל במרפסת ביתו עציץ קנאביס במשקל משמעותי, הוחלט לבטל את הרשעתו כדי לא לפגוע בקריירה שלו ובהמשך חייו. למרות אי ההרשעה ירצה הצעיר עונש שירות לתועלת הציבור

גידול מריחואנה (AP)
(צילום אילוסטרציה: AP)

בניגוד למדיניות הסמים המקלה אשר אושרה השנה על ידי הממשלה, שבמסגרתה הוחלט שלא לנקוט הליכים פליליים כנגד צרכני קנאביס שנתפסו בפעם הראשונה, השנייה או השלישית, החוק תופס את עבירת גידול הסמים כעבירה פלילית חמורה במיוחד. עם זאת, פעמים רבות מגדלי הקנאביס הם אנשים נורמטיביים אשר מגדלים את הסם לצריכה אישית בלבד ולא מתוך מטרות מסחריות, ובתי המשפט מודעים לכך.

הענישה המקסימלית לפי פקודת הסמים בגין גידול סמים מסוכנים, כמו גם הפקתם או ייצורם, יכולה להגיע ל-20 שנות מאסר בפועל. חשוב לדעת שפקודת הסמים אינה מבחינה בין כמות קטנה המיועדת לצריכה עצמית ובין כמות גדולה יותר לשימוש מסחרי, וזאת בניגוד לעבירת החזקת הסמים. כלומר, אדם המגדל עציץ קנאביס בודד ואדם המגדל עשרות עציצים, יכולים להיות מורשעים באותה מידה בביצוע עבירת גידול סם מסוכן.

באילו מקרים ניתן לסיים הליך משפטי בגין בגידול סמים ללא הרשעה פלילית?

כאשר המשטרה מגלה שתילים של קנאביס, הסם יישקל כולל השורשים, הגבעולים והעלים. לפי החוק היבש, גם אם מדובר בעציץ אחד בלבד, הענישה יכולה להיות מחמירה ואף להסתיים במאסר. בפועל, בתי המשפט מבחינים באופן ברור בין גידול מספר מצומצם של שתילים שנועדו לשימוש עצמי לבין גידול כמויות מסחריות, והענישה תהיה בהתאם.

לאיתור עורך דין בתחום עבירות סמים לחץ/י כאן

ישנם מקרים שיכולים להסתיים אף ללא הרשעה כלל. לסיום הליך פלילי ללא הרשעה ישנן משמעויות מהותיות, משום שתיק אשר מסתיים ללא הרשעה אינו מותיר רישום פלילי. כך, גם אם נקבע על ידי בית המשפט כי הנאשם אכן ביצע את העבירה שיוחסה לו, ואפילו אם יוטל עליו עונש, הוא יוכל להמשיך בחייו ללא הכתם הפלילי בגיליון ההרשעות שלו, אשר עלול לפגוע בתעסוקה, בקבלת אשרות למדינות מסוימות בחו"ל ועוד.

כאשר הנאשם הוא אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי, אשר גידל את הסם רק לשם צריכה עצמית ומעד באופן חד פעמי, ואילו הרשעתו עלולה לפגוע במקור פרנסתו או באפשרויות התעסוקה שלו, ניתן יהיה במקרים מסוימים לבטל את ההרשעה.

בית המשפט: גידול עציץ קנאביס בודד אינו מעיד על התנהגות פלילית חמורה

קנאביס (תצפית TPS)
(צילום: תצפית TPS)

לאחרונה ביטל בית משפט השלום בתל אביב את הרשעתו של צעיר אשר הודה בגידול סמים מסוכנים, אחרי שהמשטרה תפסה במרפסת ביתו עציץ מריחואנה שהגיע למשקל משמעותי של 70 גרם, כולל הגבעולים והעלים.

הצעיר ביקש מבית המשפט לבטל את הרשעתו לאור המלצת שירות המבחן בעניינו, ולהטיל עליו עונש מקל בלבד. לטענתו ולאור התסקיר החיובי שהגיש בעניינו קצין המבחן, הרשעתו עלולה לגרום לפיטוריו כמעט בוודאות, משום שהוא עובד בתחום אבטחת המידע, וכן כי פיטוריו עלולים לפגוע באופן קשה לא רק בו אלא גם במשפחתו - אשתו ובתו הפעוטה, וזאת משום שהוא המפרנס היחיד.

הוא הצביע על התנהלותו הנורמטיבית - הוא עובד בקביעות מאז שסיים את הלימודים לאחר שירות צבאי סדיר, ללא עבר פלילי, וכן על נסיבות העבירה המקלות.

מנגד ביקשה הפרקליטות להשאיר את ההרשעה על כנה, אם כי טענה שניתן להסתפק בענישה מתונה של עבודות שירות בלבד לאור התסקיר החיובי.

בנסיבות אלה קבע השופט כי השתכנע שאמנם, לא מדובר במעשה חמור במיוחד, הן לאור עברו הנקי של הצעיר והן לאור נסיבות העבירה והעובדה שמדובר בעציץ בודד אשר אינו מעלה חשש על מידת מעורבות פלילית של הצעיר בתחום הסמים.

השופט הזכיר כי אמנם ביטול הרשעה היא צעד חריג, אולם משום שבמקרה זה ההרשעה תגרום לנזק חמור למקור פרנסתו של הצעיר ולהמשך חייו, ובייחוד בנסיבות שבהן הוא הוכיח כי אינו צורך עוד סמים, ניתן לבטל את ההרשעה. בסופו של דבר ירצה הצעיר 180 שעות שירות לתועלת הציבור, וכן יהיה תחת פיקוח שירות המבחן לתקופה של שנה, אשר במסגרתה יעבור בדיקות סמים תקופתיות.

ת"פ 23484-02-16

* המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין lawguide