הצוואה בוטלה: כיצד גרמה האחות לנישול אחותה מהירושה?

סכסוך משפחתי ממושך בין שתי אחיות על הירושה שהותירה אמן הוכרע בבית המשפט למשפחה, אשר ביטל צוואה שנישלה לחלוטין את אחת האחיות מהירושה. זאת מכיוון שהשתכנע כי הצוואה נכתבה תחת השפעה לא הוגנת על האם מצד האחות שזכתה במלוא העיזבון

אילוסטרציה (ShutterStock)
אם לשתי בנות הורישה את כל עזבונה לאחת מבנותיה, ואילו את הבת השנייה נישלה מהירושה (אילוסטרציה: ShutterStock)

אחת מזכויותיו הבסיסיות של כל אזרח ישראלי היא לערוך צוואה, ובמסגרתה להורות על אופן חלוקת רכושו וכספו, לאחר שיילך מן העולם, על פי רצונו ובהתאם לראות עיניו. זכות זו מעוגנת בחוק הירושה, ולרצונו האחרון של המוריש, כפי שבא לידי ביטוי בצוואה שהותיר אחריו, יש חשיבות רבה.

בשל המשקל המשפטי המשמעותי אשר מוענק למעמדה של צוואה, רק במקרים חריגים ניתן יהיה לבטל צוואה. למשל, כאשר מתברר שכותב הצוואה לא היה כשיר מבחינה משפטית לעריכת המסמך, בשל היותו קטין או עקב מצבו המנטלי אשר לא אפשר לו להבחין בטיב הצוואה שכתב.

דוגמה נוספת למקרה שבו ניתן לבטל צוואה, היא כאשר ניתן להוכיח כי הצוואה לא באמת משקפת את רצונו של המנוח. זאת משום שנכתבה תחת איומים, תרמית או השפעה בלתי הוגנת. השפעה בלתי הוגנת מתבטאת בכל שינוי מרצונו החופשי של עורך הצוואה, אפילו אם הגורם המשפיע לא נהנה ישירות מהסטת רצונו של המצווה.

האחות התנגדה לצוואה שהותירה האם, בטענה שאחותה ניתקה את אמן מהמשפחה

לאחרונה התקבלה בבית המשפט לענייני משפחה התנגדות לקיום צוואה, אשר במסגרתה אם לשתי בנות הורישה את כל עזבונה לאחת מבנותיה, ואילו את הבת השנייה נישלה מהירושה. המשפט עסק בסכסוך מתמשך של כמה שנים בין שתי האחיות, ובסופו השתכנע השופט כי הצוואה אכן לא שיקפה את רצונה החופשי של המנוחה, אלא נכתבה תחת השפעתה הבלתי הוגנת של האחות אשר זכתה במלוא הירושה. אי לכך הצוואה בוטלה, ונקבע שהירושה תחולק שווה בשווה בין שתי האחיות.

לאיתור עורך דין בתחום דיני משפחה וצוואה לחץ/י כאן

אישה מבוגרת חותמת על צוואה (ShutterStock)

הצוואה המדוברת נכתבה בשנת 2002. באותה שנה העבירה האם את מלוא חסכונותיה ואת דירתה לרשותה של הבת אשר זכתה בירושה על פי הצוואה. באותה עת החלו האחיות לנקוט הליכים משפטיים שונים הקשורים באמן ובירושה העתידית, לרבות התנגדות למינוי אפוטרופוס לאם שהגישה הבת שזכתה בצוואה, וכן צווי הגנה שהוצאו כנגד הבת שהתנגדה לצוואה. באותן שנים המתנגדת כבר העלתה טענות בנוגע לכך שאחותה משתלטת על אמה. בשנת 2014 האם הלכה לעולמה.

בהגשת ההתנגדות לצוואה טענה האחות כי בשנות חייה האחרונות, אמה המנוחה הייתה תלויה לחלוטין באחותה, אשר דאגה לבודד אותה משאר בני המשפחה ומהעולם. לטענתה, אמה כלל לא הייתה מודעת שהצוואה אשר אחותה גרמה לה לערוך הותירה אותה ללא דבר מהירושה, משום שלא פעלה מתוך רצון חופשי.

כדי להוכיח את תלותה של האם באחותה, הפנתה לפסקי דין קודמים שבהם נאמר באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי האם מנותקת מכל קרובי המשפחה ומהעולם החיצוני, לרבות שני אחיה של האם, ותלויה באופן מוחלט באחות.

מצדו השני של המתרס, האחות שזכתה בירושה טענה כי הצוואה מהווה ביטוי לרגשות האהבה העזים של אמה כלפיה, וכי אחותה מתנגדת לרצונה האחרון של האם רק בשל קנאתה, ומבלי שיש לה בסיס עובדתי או משפטי לטענות שהעלתה.

האם ההליכים המשפטיים הקודמים יכולים להעיד על ההשפעה הפסולה?

בחינת הדברים הביאה את השופט לכדי מסקנה כי אכן, הצוואה נכתבה עקב השפעה אסורה שהופעלה על האם. למסקנה זו הגיע, בין היתר, על פי ההליכים המשפטיים שאירעו לאחר שהאם כתבה את הצוואה. בדיונים שהתקיימו לאחר עריכת הצוואה, התרשמו השופטים כי האם תלויה באחות שזכתה בצוואה, וכי האחות דאגה לבודד אותה משאר העולם, מאחיה, מנכדיה ומניניה.

ניתוק זה מהווה ביטוי להשפעה אסורה, קבע השופט בפסק הדין, אשר מלמד על ההשתלטות על חייה של האם מצדה של האחות הזוכה. על כן החליט השופט לקבל את ההתנגדות לקיום הצוואה ולבטל את הוראותיה. הירושה תחולק באופן שווה בין שתי היורשות. בנסיבות העניין, הוחלט שלא להוציא צו להוצאות המשפט.

ת"ע 66611-09-14

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין lawguide

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.