מעשה מגונה באוטובוס: למרות החשד הנאשם זוכה מאשמה

צעירה שנסעה לעבודה בחבורה ציבורית, טענה כי הותקפה מינית על ידי אחד הנוסעים. אולם עקב גרסאות סותרות וחוסר ראיות קונקרטיות, זיכה בית המשפט את הנאשם מעבירת מעשה מגונה

נוסעת באוטובוס (ShutterStock)
(אילוסטרציה: ShutterStock)

ביצוע מעשה מגונה הוא עבירת מין על פי חוק העונשין, אך במקרים רבים אין ראיות והעדויות אינן חד משמעיות. במצב זה קשה לשפוט ולהכריע מי מהגרסאות היא הנכונה – של נפגע העבירה או של הנאשם. אירוע מסוג זה עלה לאחרונה לדיון בבית משפט השלום בפתח תקווה.

לפי עובדות כתב האישום, בחודש נובמבר 2016 במהלך נסיעה באוטובוס במרכז הארץ, אחד הנוסעים נוסע ביצע מעשה מגונה בצעירה. המתלוננת, בחורה כבת 20, נסעה לעבודה עם חברתה באוטובוס הומה אדם. לטענתה, במהלך הנסיעה הנאשם תפס פעמיים בחזה שלה ומישש אותו. בתגובה המתלוננת הסיתה את ידו וניסתה להתחמק ממנו, אולם לאחר רגעים ספורים הנאשם ביקש ממנה להתקרב אליו ונגע בבטן וברגל שלה ואף ניסה לגעת באיבר מינה.

המתלוננת העידה כי בעת האירוע היא נבהלה, נרתעה לאחור וסימנה לחברתה שתתקרב אליה. לדבריה, הנאשם הבין שהיא מנסה להתרחק ממנו ועשה את עצמו מדבר בטלפון. כשהחברה התקרבה היא החלה לבכות וסיפרה לה על שארע. החברה צעקה על הנאשם והשתיים ירדו מהאוטובוס.

לאיתור עורך דין פלילי לחץ/י כאן

הנאשם מצדו אישר את העובדה שנסע באוטובוס במועד הנדון ואף שהמתלוננת עמדה לידו, אך טען כי האשמות אינן נכונות. עם זאת, ייתכן שבגלל עומס הנוסעים ובלימות האוטובוס הוא נפל עליה או נגע בה אבל לא כפי שמתואר בכתב האישום. כמו כן, הנאשם הוסיף שהמתלוננת לא כל כך שפויה ולא הבינה את הסיטואציה כפי שהתרחשה במציאות.

הדיון בבית המשפט התמקד במיקומה של המתלוננת באוטובוס, היכן עמדה ביחס לנהג, במספר הפעמים שהתרחש מגע בינה לבין הנאשם, במשך האירוע ובעצירות הפתאומיות שהיו במהלך הנסיעה. חלק מהפרטים בעדותה של המתלוננת לא תאמו את הנתונים הכתובים בכתב האישום, כמו משך האירוע ומספר הפעמים שהתרחש מגע.

נשים מכות בחור מטריד מינית באוטובוס (ספק 500)
המתלוננת העידה כי בעת האירוע היא נבהלה, נרתעה לאחור וסימנה לחברתה שתתקרב אליה (צילום ארכיון)

המתלוננת חוותה את ההתרחשות באופן מוגזם

בית המשפט קבע כי אף על פי שהמתלוננת הכחישה שהיא סובלת מהפרעה נפשית ושיש לה עבר פסיכיאטרי, נראה כי לא שיתפה את כל הפרטים על עברה ועל אישיותה, דברים אשר היו יכולים לשפוך אור על ההבנה ועל הפרשנות שלה לאירוע. משכך, גם אם גרסתה מהימנה אי אפשר לשלול את האפשרות שהיא חוותה את ההתרחשות באופן מוגזם.

בית המשפט סבר כי גם גרסת הנאשם לא הייתה אמינה ונראה שהוא ניסה להגדיל את מספר הנוסעים באוטובוס ולהעצים את אופי הנסיעה, זאת בניגוד לעדויות של נוסעים נוספים שהיו באוטובוס בעת האירוע.

מכיוון שהגרסאות הן של המתלוננת והן של הנאשם לא היו מהימנות דיין ולא היו עדים לאירוע למעט הבכי של המתלוננת והעימות בין הנאשם לבין החברה, קשה היה לבסס מסקנות ברורות אשר עומדות ברף של הרשעה בפלילים. משכך, בית המשפט קבע כי למרות החשד שנותר כלפי הנאשם והשאלות הרבות שעלו מתוך עדותו, אין די בכך כדי לבסס הרשעה מעל לספק סביר, לפיכך זיכה אותו מאשמה.

ת"פ 47492-11-16

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין LawGuide.co.il

*המידע המוצג כאן אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.