פגיעה באוטונומיה: הרופאים לא עדכנו את ההורים לגבי אפשרויות הלידה

בגיל שלושה חודשים תינוקת לקתה בהלם זיהומי במחלקת הילודים וההורים תלו את האשמה בצוות המיילד. המחוזי דחה את התביעה אך העליון פסק כי הם זכאים לפיצויים בגין פגיעה באוטונומיה

יולדת ואחות מיילדת בחדר לידה (ShutterStock)
(אילוסטרציה: ShutterStock )

לידה עלולה להיות כרוכה בסכנות רבות לאם ולתינוק. ההורים תולים את יהבם בצוות הרפואי שיכיר את התיק הרפואי שלהם ושיבצע את הלידה בצורה הנכונה והבטוחה ביותר. לעתים במהלך הלידה עלולים להיות סיבוכים שהיו יכולים להימנע לו הצוות הרפואי היה בוחר בדרך אחרת, אך לא תמיד הדבר מעיד על רשלנות רפואית. ערעור בנושא זה התקבל בבית המשפט העליון.

לפי עובדות התביעה, בנובמבר 1995 נולדה תינוקת בלידה שהתחילה כלידה וגינאלית רגילה, אך בשל קשיים עברו ללידת ואקום עם כליאת כתפיים. התינוקת נולדה במשקל 4.190 גרם, במצב קשה ועם קשיי נשימה שבגללן הועברה לטיפול נמרץ.

בשבועיים הראשונים הייתה מחוברת התינוקת למכונת הנשמה, ביום ה-44 עברה ניתוח וביום ה-89 לקתה בהלם זיהומי ומצבה התדרדר. בעת שחרורה היא סבלה מנכות פיזית וקוגניטיבית והיום היא מוגדרת כנכה בשיעור של 100% ונזקקת לטיפול צמוד.

הורי התינוקת תבעו את בית החולים בגין רשלנות רפואית משום שסברו כי התרשלות במהלך הלידה היא זו שגרמה למצבה הבריאותי הקשה. הטענה המרכזית הייתה שהצוות הרפואי ביצע לידה רגילה ולא ניתוח קיסרי, בעיקר לאור העובדה שהיולדת לקתה בסוכרת הריון והערכות המשקל הקודמות של התינוקת היו גבוהות.

לאיתור עורך דין בתחום רשלנות רפואית לחץ/י כאן

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את התביעה ותמך בגרסת בית החולים שטען שבהתאם לנסיבות הלידה לא היה צורך בניתוח קיסרי ולידה וגינאלית הייתה בחירה סבירה. כמו כן, מצבה הבריאותי של הילדה כלל כלל אינו קשור ללידה אלא להלם הזיהומי שחטפה במחלקת הילודים כשהייתה בת שלושה חודשים.

תינוק מאושפז בבית חולים (ShutterStock)
(אילוסטרציה: ShutterStock )

העליון קבע: הצוות הרפואי הפר את חובתו

עקב הדחייה הגישו התובעים ערעור לבית המשפט העליון ובקשו הכרה ופיצויים על הנזק שנגרם לבתם ועל מצבה הבריאותי. לאחר שנתיים של דיונים בית המשפט קבע כי אכן הייתה רשלנות בלידה, אך היא לא זו שגרמה לנזק הרפואי של הילדה.

השופטים קבעו את פסיקתם לפי חוות הדעת המקצועית אשר גרסה כי הנזקים המשמעותיים נגרמו לילדה עקב ההלם הזיהומי ולא בגלל הלידה והחלטות הרופאים במהלכה. עם זאת, לפי הנתונים הרפואיים של האם ושל העובר היה צורך להתייעץ עם רופא מומחה ולא לתת לצוות הרגיל לקבל החלטות שכאלה.

כמו כן, לפי הוראות איגוד הגניקולוגים עוברים של אימהות סוכרתיות נוטים למשקל גבוה ולהתרחבות באזור הכתפיים ובמקרים אלה ישנה המלצה לבצע ניתוח קיסרי. ואולם, בעת הלידה הצוות הרפואי כלל לא ביצעו הערכת המשקל לעובר.
בית המשפט קבע כי אף על פי שאין בהתרשלות זו די כדי להוכיח שהנזקים הבריאותיים של הילדה נגרמו עקב הלידה ולמרות העובדה שהנזק העיקרי נגרם מההלם הזיהומי, הצוות הרפואי התרשל בכך שלא עדכן את ההורים על אפשרויות הלידה שעומדות בפניהן ועל הסיכונים שיש בכל אחת מהן. הצוות הרפואי הפר את חובתו ופגע באוטונומיה של התובעים ועל כך מגיע להם פיצוי.

בסופו של דבר נקבע כי על בית החולים לפצות את ההורים בגין פגיעה באוטונומיה בסכום של 300,000 שקלים ובתוספת 30,000 שקלים עבור הוצאות שכר טרחה לעורך דין.
ע"א 169-15

הכתבה באדיבות האתר המשפטי lawguide.co.il

* המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.