רוכבת אופניים שנפגעה בתאונה תפוצה בסך 800,000 שקלים

רכב פגע בצעירה כבת 22 שרכבה על אופניים בדרכה לעבודה. למרות נזקי הגוף הקלים הנפגעת תקבל פיצויים בסך 800,000 שקלים בגין נכות נפשית שמשפיעה על יכולתה התפקודית

רוכבת אופניים בת 20 נהרגה מפגיעת מונית בשרון (שלומי גבאי)
(צילום ארכיון: שלומי גבאי)

תאונות דרכים יכולות לגרום לא רק לפגיעות גוף, אלא גם לפגיעות בנפש שמשפיעות על היבטים רבים בחייו של הנפגע. בעת הגשת תביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קל יותר לזהות את הנזקים הגופניים ואת השלכתם על איכות החיים, אך במקרים מסוימים יש להביא בחשבון גם את הפגיעות הנפשיות שמשפיעות על יכולת התפקוד ויש לפצות את הנפגע בהתאם. דוגמה לכך אפשר למצוא בפסיקה שנקבעה בבית משפט השלום בהרצליה.

לפי כתב התביעה, בחודש דצמבר 2010 צעירה כבת 22 נפגעה מרכב בעודה רוכבת על אופניה בדרכה לעבודתה בתל אביב. בשל הפגיעה נהדפה הצעירה על שמשת הרכב והוטחה על הכביש. היא פונתה לבית חולים איכילוב שם התגלו שברים ברגלה הימנית, חבלת ראש ושפשופים בפנים. התאונה הוכרה כתאונת עבודה והצעירה קיבלה קצבאות מביטוח לאומי.
לאחר ניתוח וחמישה ימי אשפוז שוחררה הצעירה מבית החולים כשהיא נזקקת לכיסא גלגלים כדי להתנייד. בחודשים העוקבים עברה תהליך שיקום וחזרה להליכה עצמאית. בעקבות התאונה וההשלכות שלה פיתחה הצעירה חרדות ודיכאונות וחזרה לגור בבית ההורים.

לאור זאת הגישה הצעירה תביעה נגד חברת "הפניקס" שביטחה את הרכב הפוגע. לשם קבלת חוות דעת מהימנה על מצבה של התובעת מינה בית המשפט מומחים מתחום האורתופדיה ומתחום הפסיכיאטריה.

איתור עורך דין בתחום נזקי גוף ותאונות לחץ/י כאן

לפי הערכתו של המומחה האורתופדי, התובעת סובלת מצלקות, מכאבים וממגבלות תנועה וכתוצאה מהתאונה נותרה לה נכות צמיתה בשיעור של 14%. כמו כן, במשך ארבעה חודשים מיום התאונה שהתה התובעת באי כושר מלא ובארבעה חודשים לאחר מכן שהתה באי כושר בשיעור של 30%.

מומחה מתחום הפסיכיאטריה קבע כי בעקבות התאונה התובעת סובלת מאחוזי נכות בשיעור של 10% בשל קשיי התמודדות ומאפיינים דיכאוניים הכוללים מצב רוח ירוד, מוטיבציה נמוכה, בכי תכוף, קוגניציה דיכאונית והפרעות שינה וכן בשל מאפיינים חרדתיים כמו פחדים ותחושת לחץ. כמו כן, היא סובלת גם מדימוי עצמי ירוד, תחושת אי שייכות ובולמוסי אכילה.

עיקר הדיון עסק בהשפעה של הנכויות על התפקוד השוטף של התובעת. טענותיה של התובעת היו כי הן הנכות האורתופדית והן הנכות הפסיכיאטרית משפיעות על הפן התפקודי, זאת משום שהליכתה מוגבלת, היא סובלת מקשיי ריכוז אשר משפיעים על יכולת הלימוד שלה וכן יש לה דימוי עצמי נמוך.
מנגד הנתבעת טענה שמגבלותיה התפקודיות אינן משפיעות על התובעת באופן משמעותי, וכהוכחה לכך הדגישה כי התובעת נמצאת בקשר זוגי, היא סיימה את לימודיה האקדמיים בציונים גבוהים וכי עתידה התעסוקתי אינו דורש עבודה פיזית.

תאונת אופניים (ShutterStock)
(אילוסטרציה: Shutterstock)

נכות פסיכיאטרית משפיעה על יכולת התפקוד

לאחר שמיעת הצדדים בית המשפט קיבל את טענותיה של התובעת והכיר בכך שהנכות האורתופדית שממנה סובלת גורמת לקשיים תפקודיים הכוללים כאבים ומגבלות בהליכה ובעמידה ממושכת.

בית המשפט הכיר בכך שהתובעת סיימה את לימודיה בזכות שימוש בריטלין ובקנאביס אשר עזרו לה להתגבר על בעיות הזיכרון וקשיי הריכוז שמהם היא סובלת. כמו כן, דימוי הגוף הנמוך והקשיים במערכת היחסים של התובעת מוכיחים כי הנכות הפסיכיאטרית משפיעה על היבטים שונים בחייה.

משכך קבע בית המשפט כי היא אכן סובלת מנכות תפקודית. לאור זאת פסק שעל הנתבעת לשלם לתובעת פיצויים בסך 739,890 שקלים בגין כאב וסבל, עזרת הזולת, הפסדי שכר לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות והפסדי פנסיה. לאחר ניכוי הקצבאות שקיבלה התובעת מביטוח לאומי הנתבעת תשלם סכום של 238,800 וכן שכר טרחה לעורך דין והוצאות כדין.

ת"א 38346-07-11

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין LawGuide

*המידע המוצג כאן אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.
כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד.