האישה נופפה במספריים, הבעל סטר לה: האם פעל מתוך הגנה עצמית?

ויכוח בין בני זוג על חוברת שימוש במיקרוגל הסלים במהירות לאיומים ולאלימות. כנגד הבעל אשר סטר לאשתו הוגש כתב אישום בגין תקיפה, אולם הוא זוכה מחמת הספק משום שהאישה איימה עליו במספריים

אילוסטרציה דקירה (ShutterStock)
(אילוסטרציה: ShutterStock )

היחס של מערכת האכיפה והשפיטה בישראל כלפי אלימות במשפחה בכלל ותקיפה של בת זוג בפרט הוא חמור במיוחד. בשל הצורך להילחם בתופעת האלימות במשפחה הנפוצה כל כך בכל שכבות האוכלוסייה במדינה, וכדי ליצור הרתעה וחינוך, הענישה כנגד אנשים המורשעים באלימות כנגד בן משפחתם חמורה וקשה ביותר.

כל תקיפה של אדם, גם היא מינורית או אינה גורמת לפגיעה של ממש מהווה עבירה פלילית חמורה. אמנם משמעות המונח "תקיפה סתם" היא שמדובר בתקיפה קלה יחסית, כמו יריקה, ליטוף, משיכה בבגד וכדומה, אולם גם תקיפה כזו, ובייחוד כשמדובר בתקיפת בן זוג, עלולה להוביל להעמדה לדין ולענישה של עד שנתיים מאסר בפועל.

אם התקיפה נעשתה כאקט של הגנה עצמית, לא מדובר בעבירה פלילית. זו הסיבה שלאחרונה זיכה בית משפט השלום באשקלון גבר שהואשם בתקיפת סתם של אשתו, אחרי שהצליח לעורר ספק סביר באשר לנסיבות המקרה שבו סטר לאשתו. בשל הסבירות שפעל מתוך הגנה עצמית לאחר שרעייתו איימה עליו במספריים ואף פצעה אותו באזור המרפק, החליטה השופטת לזכות אותו מאשמה.

האם הבעל חש סכנה מוחשית עקב איומיה של אשתו?

על פי כתב האישום שהחליטה הפרקליטות להגיש כנגד הבעל, במהלך ויכוח שהתעורר בינו לבין אשתו בדירתם המשותפת, ויכוח אשר האישה הייתה אחראית והיוזמת להיווצרותו, נופפה האישה במספריים מולו. באותו ויכוח סטר הבעל על פניה, ובכך ביצע תקיפה שלא כדין. מיד לאחר מכן האישה גרמה לחתך במרפקו של הבעל באמצעות המספריים.

לאיתור עורך דין בתחום פלילי לחץ/י כאן

אילוסטרציה (ShutterStock)
גרסתה של האישה לא הייתה עקבית, ולא ניתן היה להבין ממנה מה קדם למה: הסטירה או הפציעה שנגרמה לבעלה מהמספריים (אילוסטרציה: ShutterStock )

הבעל הוא זה שהתקשר למשטרה, ובעקבות אותו אירוע הוחלט על ידי המשטרה להעמידו לדין בגין תקיפה סתם של בת זוגו.

גרסתו של הבעל באשר להשתלשלות האירועים באותו לילה הייתה עקבית. לטענתו, הוא מעולם לא נהג באלימות כלפי אשתו, והאירוע המדובר הוא חריג מאוד להתנהלותם היומיומית. לדבריו הוא פעל ללא מחשבה כשסטר לרעייתו מפני שחש מאוים נוכח התנהלותה והעובדה שרצה אחריו עם מספריים, ואף חזר לחדרו לאחר מכן כדי שהעימות לא יסלים. אז גילה שנפצע בזרועו והזעיק את המשטרה.

דווקא גרסתה של האישה לא הייתה עקבית, ולא ניתן היה להבין ממנה מה קדם למה: הסטירה או הפציעה שנגרמה לבעלה מהמספריים. היא הודתה שאיימה על בעלה באמצעות המספריים ולקחה על כך אחריות, אך במהלך המשפט הכחישה כי אמרה לו שהיא מסוגלת להרוג אותו, אף על פי שהודתה בדברים אלו בשלב מוקדם יותר.

בית המשפט: לא ניתן לנתק את מעשיו של הבעל מהמריבה ומהעובדה שאשתו נופפה מולו במספריים

בנסיבות העניין, החליטה השופטת כי הבעל הצליח להצביע ברמה מספקת על כך שהסטירה נבעה מתוך הגנה עצמית, זאת למרות אי הנוחות הנובעת מתקיפתה של אישה בידי בעלה. אי אפשר לנתק את מעשיו של הבעל מהסיטואציה שבה הוא חש מאוים עקב זעמה של אשתו, סברה השופטת, וכי הגיב באופן ספונטני בתוקפנות שנועדה לנטרל את הסכנה שבה נמצא, לפחות במידה המעוררת ספק באשר לאשמתו בתקיפה.

העובדה שהאישה היא זו שיזמה את הוויכוח ואף איימה על בעלה במספריים, כמו גם העובדה שהבעל הוא זה שהזעיק את השוטרים, מספיקות כדי להגיע למסקנה שהוא חש מאוים ופעל מתוך הגנה עצמית. בנסיבות או לא נותר לשופטת אלא לזכות את הנאשם מהעבירה שיוחסה לו.

ת"פ 63183-11-14

* המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין lawguide