עובד נפצע בעת שירד מהרכב, האם מדובר בתאונת דרכים?

נהג חלוקת מזון החליק ושבר את הקרסול כאשר ירד מרכבו. בית המשפט קבע שהאירוע מוגדר כתאונת דרכים וחייב את חברת הביטוח לשלם לעובד פיצויים

גבס (ShutterStock)
(אילוסטרציה: ShutterStock)

נהג חלוקת מזון בחברת קייטרינג הגיש תביעה לתשלום פיצויים נגד חברת הביטוח "הפניקס" בגין נזקי גוף שמהם סבל לאחר תאונת דרכים שארעה במהלך העבודה. בית משפט השלום בחיפה קיבל את התביעה ודחה את טענת הנתבעת אשר גרסה כי התאונה אינה בגדר תאונת דרכים.

לפי עובדות התביעה, בחודש אוגוסט 2014, במהלך יום העבודה, נהג חלוקת מזון בן 46 החליק ושבר את הקרסול של רגלו השמאלית כאשר ירד מהרכב. בעקבות הפגיעה נעדר התובע מעבודתו במשך ארבעה חודשים ונקבעה לו נכות רפואית בשיעור של 10%. המוסד לביטוח לאומי הכיר באירוע כתאונת עבודה.

כשנה לאחר התאונה תבע הנהג את חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב בטענה שנזקי התאונה עוד ניכרים. לגרסתו, הוא צולע ומתקשה לעמוד במשך זמן ממושך ולהרים חפצים כבדים. משכך, חלה פגיעה בשכרו ובאפשרות שלו להתקדם בעבודה ועל כן נכותו התפקודית גבוהה מנכותו הרפואית.
הנתבעת הכירה בכיסוי הביטוח לרכב, אך התנגדה להגדרת האירוע כתאונת דרכים. לטענתה, מעדותו של התובע עלה כי נסיבות התאונה אינן סבירות משום שכבר הניח את רגלו הימנית על מדרגת הרכב ולכן לא ייתכן כי פספס את המדרגה והחליק.

נוסף על כך, חברת הביטוח גרסה כי עם תום חופשת המחלה חזר התובע לעבוד במשרה מלאה ומשכך שכרו כלל לא נפגע. כמו כן, לפי שיעורי הנכות שקבע הביטוח הלאומי ניכר כי הנכות התפקודית של התובע נמוכה מהנכות הרפואית.

לאחר שמיעת הצדדים בית המשפט קיבל את עדותו של התובע, אף על פי שהוא העד היחיד לתאונה, וזאת מכיוון שגרסתו תאמה את העולה מן המסמכים הרפואיים שהציג. לפיכך, בית המשפט דחה את טענות הנתבעת וקבע כי משום שהתאונה חלה כאשר הנהג ירד מהרכב כדי לפרוק מטען האירוע מוגדר כ"תאונת דרכים" אשר מזכה בפיצויים במחברת הביטוח.

לאיתור עורך דין בתחום תאונות דרכים לחץ/י כאן

אילוסטרציה (ShutterStock)
התובע חזר לעבוד במשרה מלאה כנהג

עם זאת, מכיוון שהתובע חזר לעבוד במשרה מלאה והמשכורת שלו לא נפגעה לאחר התאונה, נקבע כי הנכות התפקודית שווה לנכות הרפואית. בשקלול הנזק התפקודי והרפואי בית המשפט הביא בחשבון את גילו של התובע, אשר היה בן 51 בעת מתן הדין, ובכך שאם יאבד את מקום עבודתו הנוכחי ייתכן כי נכותו הרפואית תגביל את היכולת שלו למצוא מקום עבודה חלופי ותפגע בכושר ההשתכרות העתידי שלו. כמו כן, הנכות הרפואית יכולה לפגוע ביכולתו לעבוד שעות נוספות ולבצע משימות חריגות, ולאלה יש השלכה על יכולת ההשתכרות.

בסופו של דבר בית המשפט קבע שלאחר ניכוי התשלום מהביטוח הלאומי, חברת הביטוח תשלם לתובע פיצויים בסכום של 60,500 שקלים בגין הפסד שכר לעבר, הפסד שכר לעתיד, הפסד פנסיה וזכויות סוציאליות, כאב וסבל, הוצאות רפואיות ועזרת צד ג'. כמו כן, עליה לשלם תוספת הוצאות משפט ושכר טרחה לעורך דין.

ת"א 29119-11-15

הכתבה באדיבות אתר עורכי דין LawGuide

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.