וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא שילמו לך מזונות? זה לא סוף העולם - יש לך כלים ופתרונות

8.1.2017 / 8:35

כאשר ההורה המשמורן לא מקבל את דמי המזונות המגיעים לו כחוק, עומדים בפניו שני מסלולים עיקריים לקבלת התשלום: דמי המזונות מהמוסד לביטוח לאומי, או גביית מזונות באמצעות לשכת ההוצאה לפועל

אמא מחבקת ילדים. ShutterStock
אמא מחבקת ילדים/ShutterStock

אין ספק שלאי תשלום מזונות יש השפעה גורלית על ניהול משק הבית, ומקל וחומר השפעה מידית על איכות החיים. לכן, המלצתנו היא לא להיכנע לסרבן המזונות ולהרים ידיים שכן בחוק קיימים פתרונות מגוונים וכלים רבים אשר באמצעותם אפשר "לעזור" לסרבן המזונות להגיע אל ההחלטה הרצויה ולשלם את דמי המזונות.

כאשר בני זוג מתגרשים אחד "מהכלים" אשר שומרים על יציבות משק הבית של ההורה המשמורן הם דמי המזונות אשר אמורים להיות משולמים בכל חודש באופן סדיר.

למה אמורים? ממגוון סיבות! לעיתים סרבן המזונות לא משלם את דמי המזונות מהטעם שאין לו את היכולת לעמוד בתשלומי המזונות, לעיתים לסרבן רצון לנקום באישה בשל מחלוקות וסכסוכים בין הצדדים, ישנם שיקולים אסטרטגיים של הסרבן ומתוך רצון להגיע להישגים כלכליים במסגרת ניהול ההליכים בין הצדדים הסרבן הפסיק את תשלום המזונות, והיו מקרים אשר טופלו במשרדנו בהם הסרבן "ירד למחתרת" וניסה ל"היעלם" על מנת לחמוק מתשלום המזונות. לדעתנו מדובר פשוט בהזנחה פושעת של ילדיו.

כאשר בני זוג מתגרשים, ההורה המשמורן, שאליו משולמים דמי מזונות, בונה את התקציב המשפחתי, ומתחייב בהתחייבויות שונות בהתבסס גם על דמי המזונות. כך לדוגמא באשר לניהול משק הבית, חוגים, טיפולים רפואיים, דמי שכירות, הלוואות ועוד.

כאשר דמי המזונות מבוששים או מפסיקים להגיע, ניצב ההורה המשמורן בפני שוקת שבורה, מבלי היכולת לעמוד בהתחייבויותיו. כאשר הצד שצריך לשלם את דמי המזנות, בדרך כלל לא מתעניין בהתחייבויות ההורה המשמורן (אשר ברובן נובעות מגידול הילדים) וההורה המשמורן נותר להתבוסס בחובות לבדו. הלחץ גובר, כן החרדות, וכך גם תחושת חוסר האונים, כאשר סרבן המזונות לא עומד בהתחייבותו הבסיסית, לזון את ילדיו.

לפנייה ישירה אל פרל טביב משרד עו"ד לחץ/י כאן

עו"ד זאב פרל. אתר רשמי
עו"ד זאב פרל ממשרד פרל טביב/אתר רשמי

אז מה עושים במקרים שכאלה?

על פי החוק, חוב מזונות הוא חוב בדרגה הגבוהה ביותר במדינת ישראל וגם אם לסרבן המזונות חובות נוספים, לגורמים שונים הרי שההורה המשמורן זכאי לקבל את דמי המזונות לפני שאר נושיו של סרבן המזונות.

במקרה "רגיל" שבו דמי המזונות לא משולמים, עומדים בפני ההורה המשמורן שני מסלולים עיקריים לקבלת דמי המזונות. תשלום דמי המזונות מהמוסד לביטוח לאומי, או גביית מזונות באמצעות לשכת ההוצאה לפועל.

במסלול דמי מזונות מהמוסד לביטוח לאומי, נבחנת זכאותו של ההורה המשמורן, ובין התנאים בוחן המוסד את גובה ההכנסה של ההורה המשמורן. יתכנו מקרים שבהם בשל גובה ההכנסה של ההורה המשמורן, לא תקום לו זכאות לדמי המזונות מהמוסד לביטוח לאומי. חשוב לדעת, שקיימת תקרה לגובה התשלומים שהמוסד לביטוח לאומי ישלם ולעיתים גם כאשר ישנה זכאות מדובר בזכאות לסכומים נמוכים מהמזונות אשר נפסקו על ידי בית משפט.

במסלול לשכת ההוצאה לפועל, ניתן לפעול בהליכי הוצאה לפועל נגד סרבן המזונות לצורך גביית דמי המזונות. בקצרה יאמר שבאפשרות ההורה המשמורן לנקוט נגד הסרבן בהליכים רבים בלשכת ההוצאה לפועל ובהם הטלת עיקול משכורת, הוצאת מיטלטלין, עיקול חשבונות בנק והפרשות פנסיוניות, הגבלות על רישיון נהיגה, ואחרון, אך לא אחרון בחשיבותו - האפשרות להוציא צווי מאסר כנגד סרבן המזונות.

מה עושים במקרים קיצוניים כגון פשיטת רגל ו"ירידה למחתרת"?

לא אחת נשמע את האיום: "אפנה לפשיטת רגל ולא ישולם לך שקל". האמנם? פשיטת רגל לא פוטרת את סרבן המזונות מתשלום המזונות! במקרה שכזה על ההורה המשמורן לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה לקציבת מזונות לפי סעיף 128 לפקודת פשיטת הרגל. ישנה חשיבות גדולה ביותר לאופן שבו מוגשת הבקשה שכן לבית המשפט המחוזי הסמכות להפחית את גובה דמי המזונות לסכום מאוזן (ובעניינו נמוך) על פי שיקול דעתו.

במקרה קיצוני יותר שבו סרבן "נעלם" "ויורד למחתרת" צריך להפעיל אמצעיים קיצוניים יותר.

במספר מקרים שבהם טיפל משרדנו נקטנו בהליכים מגוונים ושונים ובין היתר הפעלנו חוקרים פרטיים שאיתרו את מקום מחבואו ועבודתו של הסרבן, הגשנו תביעה למזונות כנגד ההורים של סרבן המזונות והטלנו עיקולים על נכסים מוסתרים כגון ירושות אשר לא נרשמו על שמו וכספים של בני משפחה וצדדים שלישיים.

ברור לנו שכאשר לא משולמים להורה המשמורן דמי המזונות המצב הכלכלי משתנה מקצה לקצה אך למרות, ואולי בגלל זאת, ובטח מכיוון שישנן אפשרויות והליכים משפטיים רבים שניתן לפעול בהם כנגד סרבן המזונות, ההמלצה הטובה ביותר היא לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום שיפעל במהירות ובנחישות לממש את זכויותיך לשביעות רצונך והכי חשוב לטובת ילדיך.

ובנימה אופטימית: אל משרדנו הגיעה מ', אם ל-4 ילדים, וזאת לאחר שנואשה מהניסיונות לגבות את תשלומי דמי המזונות מגרושה, אבי ילדיה שעשה כמיטב יכולתו כדי לחמוק במשך שנים מתשלום דמי המזונות. לאחר שנים רבות שבהן חמק הבעל מתשלום דמי המזונות, משלם הוא מדי חודש בחודשו לאם אלפי שקלים בחודש וזאת גם כשהוא מצוי בהליכי פשיטת רגל. זוהי רק דוגמא אחת מיני רבות!

הכתבה מאת: פרל טביב משרד עו"ד באדיבות אתר עורכי דין LawGuide.co.il

* המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד.

פרל טביב משרד עו"ד בשיתוך מערכת Lawguide

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully