כל מה שחשוב לדעת על ימי מחלה וימי בידוד

כל עובד נעדר מהעבודה לפעמים בשל מחלה או כפי שקורה לא מעט בשנה האחרונה, בשל הצורך להיכנס לבידוד. החוק מגן על עובדים אלה באמצעות הזכות הנצברת לימי מחלה וימי בידוד. מדריך

עו"ד שלמה יעקובוביץ', בשיתוף zap משפטי
05/07/2021
משפחה בסגר. ShutterStock
משפחה בבידוד(צילום: ShutterStock)

כל עובד צובר במהלך עבודתו ימי מחלה. ימי המחלה נצברים עבור כל חודש עבודה, עד למקסימום של 90 ימי מחלה בשנה. הזכאות לנצל את ימי המחלה מותנית בתעודת מחלה חתומה על ידי רופא, הכוללת פירוט של התקופה שבה העובד לא מסוגל להגיע לעבודתו עקב המחלה.

באילו מקרים ניתן לנצל את הזכאות לימי מחלה?

ישנם ארבעה מצבים בהם ניתן לנצל את הזכות לימי מחלה:

1. אי כושר מלא. כאשר מצבו הבריאותי של העובד אינו מאפשר לו לבצע את עבודתו כלל.

2. אי כושר חלקי. כאשר לעובד יש מגבלה רפואית שמונעת ממנו לבצע חלק מעבודתו והמעסיק לא הציע לו עבודה מתאימה אחרת שיוכל לבצע כל עוד הוא מוגבל.

3. ניתן לנצל ימי מחלה גם לטובת טיפול בבן משפחה חולה (הורה, ילד או בן/בת זוג).

4. בתקופת הקורונה, גם עובדים שנדרשים להיכנס לבידוד עקב חשיפה אפשרית לחולה מאומת יכולים לנצל את ימי המחלה שנצברו להם. החל מאוקטובר 2020, זכאות זאת הוסדרה בחקיקה הנוגעת לימי בידוד. נסביר על כך בהמשך הכתבה.

מהן ההגנות שהחוק מספק לעובד המנצל את זכותו לימי מחלה?

למעסיקים אסור לנסות למנוע מכם את זכותם להיעדר מהעבודה במהלך ימי המחלה, ולא משנה כמה התקופה במשרד או במפעל לחוצה. אסור להם לעשות זאת בפיתויים ובטח ובטח שלא באיומי פיטורין או שלילת זכויות.

לכן, בזמן שאתם שוכבים עם חום במיטה או מסייעים לבן משפחה חולה למעסיק אסור לפטר אתכם (אלא אם מקום העבודה נסגר או שקיבלתם הודעה על פיטורין לפני שחליתם), ואסור לו להתחיל בהליכי פיטורין או להשתמש בהיעדרותכם כעילה להליכים כאלה. בנוסף, החוק מטיל על המעסיק לשלם דמי מחלה.

מהו גובה התשלום של דמי מחלה?

החוק קובע כי עבור יום ההיעדרות הראשון, העובד אינו זכאי לתשלום. עבור היום השני והשלישי העובד זכאי לתשלום השווה ל-50 אחוז מהשכר היומי הרגיל, והחל מהיום הרביעי על המעסיק לשלם דמי מחלה בגובה השכר מלא.

לקריאה נוספת מאת עו"ד יעקובוביץ: 7 הזכויות המרכזיות של נשים עובדות בהריון>>

מה עושים כשנגמרת הזכאות לימי מחלה?

אם ניצלתם כבר את כל ימי המחלה שנצברו לזכותכם ואתם עדיין חולים או נדרשים לבידוד, תוכלו לבקש מהמעסיק להמשיך לשלם לכם דמי מחלה על חשבון ימי מחלה עתידיים. אם המעסיק מסרב, תוכלו לבקש לצאת לחופשה ללא תשלום.

האם ניתן לפדות ימי מחלה שלא נוצלו?

לפי החוק, עובד אינו יכול לפדות בכסף את ימי המחלה שלא ניצל לאורך השנה, אלא אם חל עליו הסכם קיבוצי שקובע אחרת. הדבר נכון גם לפדיון ימי המחלה כשאתם עוזבים את מקום עבודה. כמו כן, לא ניתן להעביר ימי מחלה שנצברו ממעסיק אחד למעסיק אחר.

מהם דמי בידוד ומה ההבדל בינם לבין דמי מחלה?

כשהקורונה רק החלה להתפשט, עובדים שנאלצו להיעדר מהעבודה בגלל בידוד (שלהם או של ילדיהם), יכלו לנצל את ימי המחלה שצברו והיו זכאים לדמי מחלה על ימים אלו. החל מה-29.10.2020 הוחלפו דמי המחלה בדמי בידוד והוכנס המושג ימי בידוד.

עבור כל תקופת בידוד שהעובד נעדר בה מעבודתו הוא זכאי לקבל דמי בידוד כבר החל מהיום השני. אם העובד מעוניין בכך, הוא יכול לקבל תשלום גם על היום הראשון, וזאת על חשבון ימי החופשה שצבר.

עו"ד שלמה יעקובוביץ'(צילום: יח"צ)

האם יש קשר בין החיסון לקורונה לבין הזכאות לדמי בידוד?

שאלה זו עולה ביתר שאת בשבועות האחרונים של התפשטות הווריאנט ההודי בקרב ילדים ואף בקרב מבוגרים מחוסנים. משרד האוצר פירסם לפני כשבוע הצעת חוק חדשה, המבקשת להאריך את ההסדר הקיים של דמי הבידוד עד לספטמבר 2021, והמתייחסת לאפשרות לקבל חיסון שלא היתה קיימת קודם.

ההצעה החדשה קובעת כי עובד שלא התחסן, וייעדר מהעבודה בשל חובת הבידוד, יהיה זכאי למחצית מסכום דמי הבידוד אותם מקבלים עובדים שהתחסנו. בנוסף, רק הורים מחוסנים יהיו זכאים לדמי בידוד אם ילדיהם חייבים בבידוד. עם זאת, הזכאות תהיה רטרואקטיבית כבר החל מינואר 2021.

האם ימי הבידוד יורדים מיתרת ימי המחלה?

החוק קובע כי המעסיק רשאי לנכות עד ארבעה ימי מחלה שצבורים לטובת העובד על כל תקופת הבידוד. כלומר, גם אם הבידוד היה ארוך מארבעה ימים, המעסיק אינו יכול לנכות ימי מחלה נוספים והוא מחויב בתשלום מלא של דמי הבידוד.

משרד עורך דין שלמה יעקובוביץ מתמחה בדיני עבודה וייצוג מעסיקים ועובדים.

טלפון: 077-2306123

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

  • בידוד
  • ימי מחלה
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully