וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זכויות חולים: כיצד מסייעת המדינה לנכים, חולים ונפגעי עבודה?

עו"ד לינוי אולניק בשיתוף מערכת Lawguide, בשיתוף עו"ד לינוי אולניק

31.8.2017 / 8:27

משרד עו"ד לינוי אולניק עוסק במימוש זכויות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח וגופים נוספים, בכתבה הזו הם מציגים תמצית ממגוון הזכויות שלהן עשויים להיות זכאים חולים

יד של מבוגר מחזיקה יד של ילד חולה עם אינפוזיה. ShutterStock
יד של מבוגר מחזיקה יד של ילד חולה עם אינפוזיה/ShutterStock

קצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית היא קצבה המשולמת לצורך הבטחת קיום מינימאלי למי שעקב בעיותיו הרפואיות נפגע כושר עבודתו. מטרת הקצבה היא לפצות את המבוטח על אובדן כושרו לעבוד.

הקצבה מיועדת לאדם מגיל 18 ועד גיל פרישה, שהוא 67 לגברים ו-62 לנשים, אשר בפועל נפגע כושר עבודתו, קרי אין לו הכנסה בפועל מעבודה או שהכנסתו אינה עולה על הסכום הקבוע בתקנות. לצורך קבלת קצבת נכות על המבוטח לעמוד בשני תנאים מצטברים. הראשון הוא שיעור נכות רפואית מזכה והשני הוא דרגת אי כושר.

נכון לשנת 2017 קצבה מלאה ליחיד הינה בשיערו של 2,342 שקלים, שלה מתווספת קצבה חודשית נוספת בהתאם לאחוזים הרפואיים שנעה בין 151 ל- 451 שקלים. קצבה חלקית נעה בין 1,405 ל-1,733 שקלים, בהתאם לאחוזי אובדן הכושר. על קצבת נכות ניתן לקבל תוספת תלויים, במידה ואין למבוטח הכנסות נוספות שלא מעבודה.

את הקצבה ניתן לקבל רטרואקטיבית לתקופה של עד 12 חודשים מיום הגשת התביעה. בנוסף לקצבה עצמה, מי שזכאי לקצבה מלאה עשוי להיות זכאי להטבות נוספות מחברת "בזק", מנהל מקרקעי ישראל, רשות המים, קופות חולים, משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, משרד התחבורה, והרשויות המקומיות.

קצבת שירותים מיוחדים

קצבת שירותים מיוחדים משולמת לאנשים אשר זקוקים לעזרה של הזולת בביצוע פעולות היום-יום (כגון: לבוש, רחצה, שליטה על הסוגרים, ניידות בבית, אכילה) ו/או לאנשים הנמצאים במצב של תשישות נפש.

נכים רבים אינם מודעים לעובדה שבנוסף לקצבת נכות כללית שהם מקבלים מביטוח לאומי הם יכולים לקבל גם קצבת שירותים מיוחדים עבור העזרה שלה הם זקוקים בפעולות היום-יום, כך שניתן לקבל את שתי הקצבאות במקביל.

לחילופין, גם אדם שלא מקבל קצבת נכות כללית, עשוי להיות זכאי לקצבת שירותים מיוחדים וניתן לקבל את הקצבה גם בזמן שממשיכים לעבוד ויש הכנסות מעבודה. את התביעה ניתן להגיש רק עד גיל פרישה (גיל 62 לנשים ו-67 לגברים), אך היא תמשיך ותשולם גם לאחר גיל הפרישה.

ישנן שלוש רמות המבטאות את מידת התלות בזולת ומהן נגזר גובה הקצבה המשולמת, גובה הקצבה נע בין 1,401 שקלים ועד לסכום של 5,045 שקלים. את הקצבה ניתן לקבל רטרואקטיבית לתקופה של עד 6 חודשים מיום הגשת התביעה. בנוסף לקצבה עצמה, מי שזכאי לקצבה מלאה עשוי להיות זכאי להטבות נוספות מ"חברת חשמל" ועוד.

לפנייה ישירה לעו"ד לינוי אולניק לחץ/י כאן

עו"ד לינוי אולניק.
עו"ד לינוי אולניק

קצבת ניידות

חולים המוגבלים בניידות עשויים להיות זכאים לגמלת ניידות המעניקה להם הטבות שונות, כגון: תו נכה, פטור מאגרת רישוי, קצבת ניידות, הלוואה עומדת (הנחה ממיסים ברכישת רכב חדש), הלוואה למימון אביזרים לרכב במידת הצורך ועוד. הטבות אלו ניתנות לצורך השתתפות בהוצאות ניידות וכן כדי לסייע למוגבלים בניידות להשתלב בקהילה ולפתח חיים עצמאיים, בין שיש ברשותם ובבעלותם רכב ובין שאין ברשותם. מן ההטבות הנ"ל ניתן להמשיך וליהנות גם לאחר גיל פרישה.

אדם שהוא בעל רישיון נהיגה בתוקף יהיה זכאי להטבות בניידות במידה ונבדק ע"י ועדה רפואית מטעם משרד הבריאות והועדה קבעה לו 40% מוגבלות בניידות לפחות. אדם שהוא חסר רישיון נהיגה בתוקף יהיה זכאי להטבות בניידות במידה ונבדק ע"י ועדה רפואית של משרד הבריאות והועדה קבעה לו 60% מוגבלות בניידות לפחות ויש לו מורשה נהיגה המסיע אותו.

למי שהוא חסר רכב קצבת הניידות משולמת רק במידה ונקבעה לו 80% מוגבלות בניידות לפחות. קצבת ניידות מקסימלית היא בסך 2,364 שקלים. תביעה לניידות ניתן להגיש עד גיל 67 נשים וגברים כאחד.

פטור ממס מסיבות רפואיות

חלק גדול מהחולים המתמודדים עם מחלות רפואיות מורכבות נוספות וממשיכים ועובדים אינם מודעים לכך כי ייתכן שמגיעות להם זכויות במס בגין מצבם הרפואי. נהפכו, מרביתם סבורים כי נוכח העובדה שלא איבדו את כושר עבודתם אזי לא מגיעות להם זכויות כלל. עם זאת, הם עשויים להיות זכאים לפטור מתשלום מס ההכנסה ולהחזרי מס אשר עשויים להצטבר לסכומים גבוהים ביותר, בהתאם לגובה המס שהם משלמים.
העומדים בתנאי הזכאות לפטור יכולים לקבל החזרי מס רטרואקטיבית.

עובד שכיר יכול לקבל החזרי מס רטרואקטיביים עד 6 שנים מיום הגשת הבקשה בצירוף השנה השוטפת. עובד עצמאי או בעל שליטה, יכול לקבל החזרי מס רטרואקטיביים עד 3 שנים מיום הגשת הבקשה, כאשר בתנאים מסוימים ניתן לקבל אף יותר מכך.

מעבר לזכויות המפורטות לעיל קיימת קשת של זכויות נוספות, הן מול חברות הביטוח השונות בגין אובדן כושר עבודה או מצב סיעודי והן מול משרד השיכון והבינוי ועוד.

מניסיוני אנשים רבים נוטים להתבלבל ולהתייאש מהבירוקרטיה הכרוכה בהליך ולכן לוותר על זכויותיהם או לחילופין לטפל לבד בצורה לא מספיק מקצועית ולא לקבל את הזכויות המגיעות להם. המלצתי היא לפנות לעו"ד בעל ניסיון רב בתחום כדי שזה יבדוק את סיכויי התביעה, ייעץ וילווה את החולה ובני משפחתו לכל אורך הדרך עד למיצוי מלוא הזכויות המגיעות לו.

הכתבה מאת עו"ד לינוי אולניק באדיבות אתר עורכי דין LawGuide.co.il

*המידע המוצג כאן אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד.

עו"ד לינוי אולניק, בשיתוף עו"ד לינוי אולניק
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully