וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנמר, הדרקון והעגור: מה הקשר בין עורך דין פלילי לאומניות לחימה?

23.11.2017 / 8:40

עורך דין פלילי טוב חייב להיות לוחם טוב ולכן הנני מוצא קווים דומים בין השניים, ידע רב באומנות לחימה והבנה עמוקה של התורה ניתנת לשימוש, בחיי היום יום ובדרך החיים שבה בחרתי של היותי עורך דין פלילי

שי חי מתרגל אמנות לחימה. shai-hai.com/, אתר רשמי
עורך דין פלילי טוב חייב להיות לוחם טוב. סנסאיי שי טארו חי/אתר רשמי, shai-hai.com/

מאמני מהרצליה סנסאיי שי טארו חי כותב בספרו "36 פסגות הרים", העוסק במסעו האישי באומניות לחימה כי אומנות הלחימה וויצי ריו ,אומנות סגנון לחימה סיני, אשר התפתחה באי אוקינאווה ביפן ומקורה בקונג פו מסין, מבוססת על צורת הלחימה והתנועה של שלוש חיות: הנמר, הדרקון והעגור,
"כאשר אתה ממתין, תהיה כמו דרקון, כאשר אתה תוקף תהיה כמו נמר, כאשר אתה מגן תהיה כמו עגור, הרי לך, עקרונות הלחימה של הוויצ'י ריו." לכול אחת מהחיות תכונות בולטות אשר נכונות גם ללוחם ויכולות לסייע לו במהלך הקרב, הקרב אינו רק "על המזרון" אלא מתחיל בבוקרו של יום ומסתיים מאוחר בלילה.

עריכת דין פלילית:

עריכת דין פלילית אף היא לתפיסתי דרך חיים, שבה עו"ד פלילי מגן ומייצג את החלשים בחברה ותפקידו לייצגם בנאמנות ובמסירות במקצועיות ובנחישות, אם לצורך זיכוי, הסדר טיעון מקל, ענישה משקמת שכל תכלית הייצוג הנה להוציאו מהבור בה הוא שרוי למקום שבו רואים את האור בקצה המנהרה ואפשרות לנאשם לעתיד טוב יותר.

לטעמי עורך דין פלילי טוב חייב להיות לוחם טוב ולהסתכל על כל תיק שמאחוריו סיפור חיים של נאשם, כעל התיק הראשון, כך אף בקרב גם אם השתתפת בהרבה קרבות, כל קרב מכריע את גורלך "לחיים ולמוות", כך אף הצלחה בתיק משמעותה גורלית לחיו של הנאשם.

לפנייה ישירה לעו"ד דניאל כפיר לחץ/י כאן

עו"ד דניאל כפיר. Family guide
עו"ד דניאל כפיר/Family guide

זיהוי החולשות ותקיפה:

לכן שמגיע אלי לקוח וקבלתי את חומר הראיות, אל מול הראיות כנגד הלקוח אני מחפש את טעויות המשטרה או התביעה או הפרקליטות. במילים אחרות, אני מחפש את החולשה של היריב ולעיתים אני תוקף שם בשיא העוצמה, לעיתים אף בהגשת עתירה לבג"ץ כנגד הרשות הרלוונטית בכך הופך התוקף והמאשים לנתקף ומגן. בשלב זה הדרך להשגת תוצאה טובה ללקוח המרחק הוא קטן.

כך אף בקרב, לא משנה מי מולך הוא יכול להיות מיומן יותר או חזק יותר או בדרגה גבוהה יותר …החוכמה היא לזהות את נקודות החולשה שלו ושם לתקוף ברגע הנכון. תקפת בעוצמה הסיכוי לניצחון גבוה הרבה יותר.

אמון וערכים:

עורך דין פלילי טוב, חייב לרכוש את אמונו של הלקוח לסייע לו ואף לעיתים להיות פסיכולוג להקשיב לו לעודד אותו ולכוון אותו, כמובן תוך הצבת גבולות ברורים. קשר כזה מסייע לעו"ד לנהל את התיק בהתאם להבנתו המקצועית ,תוך שיתוף פעולה מלא. לעיתים קרובות לשמחתי אני שומע את המשפט: "אלוהים שלח אותך" כשאני שומע אני יודע עמוק בתוכי שאני פועל נכון ומתוך תחושת שליחות עמוקה.

כך אף, אומן הלחימה הבוחר לחיות בדרך חיים, מלאת ערכים חמלה אהבה וסיוע לזולת. במכון שבו אני מתאמן, אני נתקל כל יום בערכים של אהבה ,חברות אמיתית וסיוע אחד לשני כמו משפחה על בסיס העיקרון "הכל אחד". כך אף עצור, נחקר, נאשם הם אינם אויביי החברה כי אם אנשים שטעו, עברו ייסורי חיים לעיתים הם מוכי גורל ולעיתים חפים מפשע ותפקידי להציל אותם כמיטב יכולתי.

קרב מהחיים כנגד כל הסיכויים:

לפני כשנתיים פנה אלי במסדרון בימ"ש אדם לבוש מרושל עיוור למחצה ובקש ממני לסייע לבנו העצור, החלטתי מיד לעשות כן. התברר כי בנו בחור כבן 30 מכור לאלכוהול וסמים מואשם בהתפרצויות למסעדות, כשעל ראשו מאסר על תנאי חב הפעלה, מאחוריו מספר מאסרים והוא צפוי לעונש ממושך. נפגשתי עמו בבית הסוהר והסברתי לו כי עליו לעבור הליך גמילה ממושך בקהילה זו הדרך להציל את חייך והוא הסכים.

בבתי המשפט בישראל, רק במקרים מועטים ניתן להשתלב בגמילה כחלופת מעצר. לשמחתי נפלנו על שופט התומך בעניין והוא הורה לשחררו לקהילה מגמילה מסמים. המדינה אצה רצה לערער על ההחלטה ובימ"ש המחוזי הפך את ההחלטה והורה על מעצרו עד תם ההליכים, מתוך אמונה בצדקת דרכי הגשתי ערר לבית המשפט העליון הפוסק האחרון. לתדהמתי השופט שדן בתיק מעולם לא שלח לגמילה. בשלב זה התכוננתי היטב עד השעות הקטנות של הלילה ומספר ימים לאחר הדיון, קיבלתי החלטה שהפכה את החלטת בימ"ש המחוזי והורתה על שילובו בגמילה.

לאחר שהייה בקהילה במשך כמעט כשנה, שבועיים לפני הסוף, אירע לבחור משבר והוא עזב את המקום. הוריתי לו מיד לגזור על עצמו מעצר בית והודעתי על כך לבימ"ש. שוב כמובן קרב בערכאות, תוך שאני מבקש את המשך התהליך בקהילה אחרת. גם בקרב הזה נצחנו והבחור החל שוב בקהילה אחרת שאותה סיים בהצלחה. מהקהילה עוברים להוסטל המשלב בין עבודה לסיוע סוציאלי ובימים אלה הבחור מסיים את ההליך הטיפולי.

לאחר קבלת חוות דעת חיוביות, קיבל בימ"ש את טענות ההגנה ובמקום להפעיל את המאסרים על תנאי האריך אותם באופן חריג. הנאשם יצא לחופשי כשהוא עולה על דרך המלך. מדובר בקרב ארוך מלא קרבות ביניים שדרש אורך רוח אמונה ומטרה ברורה.

זוהי דרכו של אומן הלחימה, שמתאפיין במחשבה חזקה, המתנה שצריך ולחימה בכל הכוח בעת הצורך, לעיתים כנגד כל הסיכויים כשאף אחד לא מאמין שאפשר להצליח ולנצח.
יש לי מאות סיפורים מעניינים על תיקים שטיפלתי או בטיפולי הממחישים את יישום השיטה בעבודה וההיפך. מה שברור שגוף חזק וגמיש, מחשבה חזקה, אמונה וערכים, חמלה וסיוע לזולת, התפתחות אין סופית, הגנה על החלש, קרב עם נוק אאוט נגד החזק- אותם ערכים, תכונות ומאפיינים שרוכש אמן הלחימה, במהלך שנים רבות של אימונים, נדרשים אף בייצוג היום יומי של עצורים ונאשמים בבתי המשפט, שימוש נכון בידע באומנות יחד עם ידע משפטי והכרת הנפשות הפועלות מייצרים נוסחה של הצלחה.

גוף חזק רוח חזקה

התחלתי ואסיים במורי לאומנות הלחימה שאומר…"זכור תמיד, גוף חזק ובריא יכיל רוח לחימה חזקה שלא תברח במצבי לחץ, לכן חשוב מאוד אורך החיים שאתה מנהל, עבודה מתמדת על חישול והגמשת הגוף, תזונה נכונה וטיפוח הרוח יכילו רוח מתאימה.

"עליך להיות רך כמו גל של ים, כשאתה תוקף תתנפץ ותחדור מסביב לכל מכשול ותנחית מהלומות ללא הרף". כך אף עורך הדין הפלילי ,חייב להיות חזק בגוף וברוח, רך כשצריך רך כמו ספוג וקשה כמו אבן שצריך, קשוב ורגוע מחד ותוקפני והחלטי. מאידך, תילחם למען הלקוח כקרב על החיים עד להשגת התוצאה שאליה שאפת להגיע בתחילת הדרך. לא מדובר ביוקרה אלא בגורלו של הלקוח.

כותב המאמר: עורך דין דניאל כפיר, מומחה בפלילים, בוגר אוניברסיטת תל אביב ושופט צבאי בדרגת רב סרן במיל".

עו"ד דניאל כפיר בשיתוף מערכת Lawguide
  • עוד באותו נושא:
  • עורך דין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully