מתי עושים "תספורת" לחובות החברה ואיך לבצע נכון את התהליך?

חברה עסקית גדולה מספקת פרנסה להרבה משפחות, אולם כשיש בעיות בתזרים והיא בקשיים עומדות בפניה שתי אפשרויות - הקפאה או פירוק. מה אומר החוק? איך מבצעים את ה"תספורת" נכון? ומהו "מו"מ מוגן"? עו"ד לירום סנדה, המתמחה בהסדרי נושים, שיקום והבראת חברות, מסביר

עו"ד לירום סנדה בשיתוף אתר zap משפטי, עו"ד לירום סנדה בשיתוף אתר zap משפטי
24/03/2020
צילום ועריכה: אולפן וואלה! NEWS

המונח "תספורת" נכנס אל חיינו בתחילת העשור הקודם ולמרות שמו הקליט, מדובר במונח שמשפיע על חייהם של רבים. "תאגיד הוא יצור משפטי מאוד מורכב, זאת חברה בע"מ שמעסיקה עובדים, עובדת מול בנקים וספקים ומספקת פרנסה להרבה משפחות", אומר עו"ד לירום סנדה המתמחה בהסדרי נושים, שיקום והבראת חברות ועסקים במשבר.

נשאלת השאלה מה קורה כשחברה נקלעת למשבר ועומדת בפני קשיים גדולים, האם עדיף בהליך כזה לבצע הקפאה או פירוק? בעבר היו שני הליכים נפרדים שהיה ניתן לבחור ביניהם, אבל כיום, במסגרת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, האופציה הראשונית שקבועה בחוק היא הליך הקפאה. "תמיד עדיף לנסות לשקם את התאגיד מאשר לפרקו", אומר עו"ד סנדה, "ברגע שלוקחים את התאגיד להליך הקפאה ובמסגרתו נבקש שבעל המניות יהיה מוגן מעיקולים, אפר לכפות באמצעות צווים מתאימים את הפעלת התאגיד, לרבות חשבון בנק חדש, כפייה על בנק להעניק מימון להפעלת התאגיד או לכפות על ספק להמשיך התקשרות".

עוד בוואלה!

איך להציל את העסק מחובות? עשה ואל תעשה

לכתבה המלאה

האם כל תאגיד יכול לעשות "תספורת"?

"כל חברה בע"מ שנקלעה להליכי חדלות פירעון יכולה לעשות הליך שכזה", משיב עו"ד סנדה, "הכוונה לחברה שאינה מסוגלת לעמוד בסך ההתחייבויות שלה. אם היום נקום בבוקר ונדע שהתזרים לא יאפשר את המשך הפעלת העסק בעוד חודש או חודשיים צריך להקדים תרופה למכה. אם נקבל את הצו בזמן אפשר למנוע הגבלות בחשבון הבנק, נמנע פעולות דרסטיות כמו עיקולים, נמנע עזיבת עובדים שלא קיבלו את שכרם ונוכל לטפל בכל הנושאים בצורה מסודרת ויעילה. הכי חשוב - לא נהיה חשופים למספר גדול של הליכים".

עו"ד לירום סנדה עוסק בתחום חדלות הפירעון, כינוסים, פירוקים, שיקום והבראה של עסקים וחברות במשבר.

טלפון: 053-9374032

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

  • תספורת
  • פירוק
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully