הילדים מעל הכל: מהי משמורת משותפת במצב של גירושים?

הורים גרושים עם ילדים, בעיקר קטנים, עשויים לבקש מבית המשפט משמורת משותפת. אולם על מנת שזה יתאפשר, ישנם מספר דברים שכדאי לשים לב אליהם. עורכי הדין שי גבע וסיוון רוזן, המתמחים בתחום, עם ההסברים

  • גירושים
עו"ד שי גבע ועו"ד סיוון רוזן, בשיתוף zap משפטי
בווידיאו: איך מקיימים משמורת משותפת במקרה של גירושים? (אולפן וואלה! NEWS)

אחד האתגרים הגדולים בהליך גירושים מגיע במקרה בו יש ילדים. במקרה כזה עולה נושא המשמרות, שהופך למשמעותי במיוחד אם לזוג יש ילדים בגיל הרך. כדי להבין איך בדיוק כל הנושא הזה מתנהל הגיעו לאולפן עורכי הדין שי גבע וסיוון רוזן, המתמחים בדיני משפחה.

עו"ד גבע הסביר תחילה מהי משמורת "שיוויונית ומשותפת": "זו הגדרה משפטית, שקובעת ונותנת מענה לאחריות שיש בין ההורים. חשוב לציין שגם אם בית המשפט קבע שיש משמורת משותפת, זה לא בהכרח אומר שיהיו זמני שהייה שווים".

בשנים האחרונות ישנה תמיכה והכרה בקיום הרעיון של משמרות משותפת ונטייה לכיוון המגמה החיובית הזו. אולם באילו מקרים מקבלים משמורת משותפת ומתי יש מניעה לכך? "מניעה יכולה להתקיים כאשר אחד מההורים לא פעיל או מסוגל לשאת בנטל גידול הילדים", אומרת עו"ד רוזן. "גם אם הילדים מאוד קטנים, אנחנו מצליחים לשכנע את בית המשפט שההורים שווים ועל כן אחריות הורית משותפת היא המקרה הנכון".

לעיתים, אחרי גירושים, בני הזוג לא רק מתפצלים ברמת מקום המגורים, אלא גם בעיר ואזור המגורים שלהם. במקרה כזה, מסביר עו"ד גבע, "אין ספק שיש חשיבות לכך ששני הצדדים גרים אחד ליד השני. הרבה יותר קל כך לשכנע את בית המשפט לכיוון המשמורת המשותפת. אם האב גר בתל אביב והאם בחיפה, לא ניתן לקיים משמורת משותפת וזה לא יעלה על הפרק". לכן, מומלץ להורים גרושים שחותרים לכיוון משמורת משותפת לגור בסמיכות וכמובן, לשמור על תקשורת טובה בין ההורים.

ומה לגבי חובת תשלום מזונות? היא איננה בהכרח מתבטלת במקרה של משמורת משותפת. "קודם כל, בית המשפט בוחן את התנאים לתשלום המזונות", מסבירה עו"ד רוזן. "הכוונה היא להכנסות הצדדים, גילאי הילדים, זמני השהות בין ההורים ועוד".

הלכה של בית המשפט העליון מ-2017 קבעה שעבור ילדים מעל גיל 6, שנמצאים במשמורת משותפת וההכנסות של ההורים שלהם זהות, לא יהיו תשלומי מזונות. אולם במקרה אחר, בית המשפט יקבע תשלומי מזונות והדבר פרטני לכל מקרה לגופו.

"אם מתגרשים, קודם כל צריך לשים את טובת הילדים כערך עליון מעל הכל. לראות קודם כל את טובתם", ממליצה עו"ד רוזן. "נכון, אתם כועסים ופגועים, אבל הילדים לא אשמים. תוציאו אותם מהמשחק ונסו להגיע להסכם, אפילו באמצעות גישור. הימנעו ממלחמות מיותרות כי הילדים הם המפסידים העיקריים".

אז עד כמה חשוב להיוועץ בעורכי דין המתמחים בתחום? "חשוב להדגיש בעניין הזה שדיני משפחה הם תחום שמשתנה כל הזמן", מדגיש עו"ד גבע לסיום. "חשוב להיוועץ עם עורך דין כדי להבין לאן פנינו מועדות. רבים רוצים לחסוך את עלות שכר הטירחה של עורך הדין ולהגיע לתוצאות לבד, אבל חשוב שיהיה מישהו שיכיר את התוכן ויכוון אותך בבית המשפט. דיני המשפחה הוא תחום לא פשוט, שלא ניתן לעשות אותו לבד. חשוב להיות מלווה על ידי עורך דין מקצועי, שמבין את התחום שלו".

עו"ד שי גבע, מגבע רוזן ושות' - משרד עורכי דין וגישור

טלפון - 077-8043092

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully