נכות, סיעוד ועוד: מה עושים מול ביטוח לאומי במקרה של החמרת מצבנו?

בניגוד לתביעות מול חברות ביטוח, שנסגרות בדרך זו או אחרת, אפשרות "החמרת מצב" מול הביטוח הלאומי קובעת שהתיק תמיד יכול להיפתח מחדש, במקרה שהסיטואציה שלנו אכן הידרדרה. איך מוכיחים זאת ומדוע חשוב להיוועץ בעורך דין מומחה עוד לפני שיוצאים לדרך? כל התשובות

  • ביטוח לאומי
בשיתוף zap משפטי
בווידיאו: עו"ד סמי אבו וורדה על "החמרת מצב" (עריכה: דפי מקל)

אזרחים רבים נזקקים לתמיכת הביטוח הלאומי, שמכיר בהם כסיעודיים וככאלו הזכאים לגמלת סיעוד, עקב הידרדרות במצבם הבריאותי. אולם מה עושה אדם אם חלה החמרה במצבו והאם הוא זכאי לתנאים נוספים, המוכרים על ידי מוסדות המדינה? על מנת לענות לשאלות אלו ואחרות הגיע לאולפן עו"ד סמי אבו וורדה, המתמחה בתחום.

ראשית, איך אנחנו מגדירים מהי "החמרת מצב" וכיצד היא נקבעת?

"צמד המילים הזה הוא גולת הכותרת בתחום הביטוח הלאומי. החמרת מצב אומרת שהתיק תמיד פתוח. למשל, אם תובעים חברת ביטוח, התיק בסופו של דבר נגמר בדרך כלשהי. בביטוח הלאומי זה שונה ו'החמרת מצב' אומרת שכל החיים יש לנו את הזכות לפתוח את התיק מחדש. אם בעקבות המצב קיבלתם דרגת נכות, ואז המצב החמיר - אפשר לפנות שוב לביטוח לאומי, להיבדק מחדש ואם הנכות או המוגבלות עלו, לקבל זכויות גבוהות יותר".

וכמובן שצריך להוכיח את החמרת המצב, נכון?

"ביטוח לאומי הוא לא כספומט ולא יעשה חיים קלים, כי מדובר בכספי ציבור. אבל אנחנו הציבור, החולים, הנפגעים, הנכים, אז אתם שומרים על הכסף שלנו. כשמגיעים לביטוח הלאומי צריך להביא את כל ניירת הבדיקות שיכולות להוכיח הידרדרות במצב. אחריהן מגיעים לוועדות הרפואיות וצריך להוכיח להן שחלה הידרדרות במצב הרפואי".

מה זה החמרה במצב רפואי של זכאי סיעוד, ואיך היא נקבעת?

"לסיעודיים יש זכויות גם כלפי חברות ביטוח, אם הם מבוטחים, וגם כלפי ביטוח לאומי. הם מגישים תביעה, וביטוח לאומי שולח אליהם נציג הביתה, שיבדוק. בנוגע לחברות ביטוח, הסכומים בהם כל אחד מבוטח כלולים בפוליסה, כך שהמצב שונה עבור כל אחד. מה שחשוב בתיקים האלה זה לפעול מהר. אדם במצב סיעודי - אין לו זמן לנהל משפטים. זה כאן ועכשיו והוא צריך את הזכויות שלו כדי להתקיים בצורה הבסיסית ביותר".

מהניסיון שלך, עד כמה חשוב לגשת לעורך דין מקצועי, שמתמחה ומכיר את התחום, לפני שנכנסים לתהליך התביעה בנוגע להחמרת מצב?

"חשוב מאוד. מומלץ לא להתחיל את התהליך בלי עורך דין. כי אם אדם פונה לביטוח לאומי וטוען שיש לו החמרת מצב, ואין לו - יכול להיות שהוא לא יקבל. ואם יתברר שהמצב שלו הוטב למעשה, יזמנו אותו להליך שנקרא 'הטבת מצב' ויורידו ממנו זכויות. עורך דין הוא המסננת הראשונה, שתגיד לכם אם בכלל להגיש את הבקשה, ואם כן - מה צריך להביא, איך מוכיחים ומה מגיע לכם".

זקוקים לעורך דין שיכוון אתכם בכל הנוגע להחמרת מצב? לעמוד של עו"ד סמי אבו וורדה>>

לאתר של עו"ד סמי אבו וורדה

טלפון: 077-9971228

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully