3 היתרונות של עריכת גירושין בהסכמה באמצעות גישור

חשוב לסיים את הנישואין בדרך שתקל עליכם לצאת לדרך חדשה ולא תעמיק את כאב הפרידה. גירושין בהסכמה באמצעות גישור הם הדרך הטובה ביותר לעשות זאת. מדריך

עו"ד, נוטריון ומגשר רם יוגב, בשיתוף zap משפטי
04/08/2021
בני זוג בהליך גירושים עם מגשר. ShutterStock
בשבילכם, בשביל הילדים, בשביל המשך הדרך(צילום: ShutterStock)

בניגוד לסטריאוטיפ המוכר מסרטים רבים ומכלי התקשורת, גירושין לא חייבים להיות מאבק מכוער בין שני אויבים. להיפך, גירושין יכולים להיערך בהסכמה, ולהתנהל באופן רגוע ומכובד, כשכל המעורבים עושים מאמצים לשתף פעולה ולהגיע להסכמות ולפשרות שיהיו טובות לבני הזוג הנפרדים וחשוב לא פחות - לילדיהם.

גירושין הנעשים בהסכמה מקצרים מאוד את ההליך, לעומת גירושין המתנהלים בבית המשפט, ועלותם נמוכה בהרבה. אלו גירושין נינוחים יותר , המעניקים לבני הזוג הנפרדים שליטה רבה יותר בתוכנו של הסכם הגירושין.

מדוע כדאי לעשות גירושין בהסכמה באמצעות גישור?

אם החלטתם על גירושין בהסכמה, עשיתם צעד ראשון כדי להפוך את הליך הגירושין לידידותי ורגוע. הצעד הבא הוא לבחור מגשר או מגשרת שיעזרו לכם לערוך את הסכם הגירושין. ההסכם, שדן בחלוקת הרכוש ובטיפול בילדים, עוסק בנושאים בעלי רגישות גבוהה ועלול לעורר מחלוקות ולהצית מריבות שאתם "סוחבים" איתכם עוד מימי הנישואין.

מגשר הוא דמות מתווכת, שמיומנת בזיהוי סלעי המחלוקת ובניהול דיאלוג שמכוון להשגת פשרות ששני הצדדים יכולים לחיות איתן בשלום.

מה שלושת היתרונות המרכזיים של גירושין בגישור לעומת גירושין בבית המשפט?

יתרון ראשון: צמצום הפגיעה בכם ובילדים. לפני הכל, גירושין באמצעות גישור טובים יותר לכם, לילדים ולשלמות המשפחה גם בעתיד. בפגישות הגישור תוכלו לקבל הנחייה כיצד להכין את הילדים לפרידה, ולצמצם את הפגיעה בביטחונם בעקבות הגירושין.

גם עבורכם, תהליך הגישור עדיף על פני מאבק משפטי. בפגישות הגישור יהיה לכם מקום להביע את הפחדים והצרכים שלכם בעת הפרידה, ולתת להם ביטוי בהסכם הגירושין, כך שהוא יתמקד במה שחשוב לכם.

בסופו של דבר ככל שתהיו רגועים יותר במהלך תקופת הגירושין, כך תחסכו מילדיכם חוויה מכוערת של הורים העסוקים בקטטות על כסף, רכוש וזמני שהות, ותפנו לעצמכם את הזמן, המקום והמשאבים להתחיל בחיים החדשים שלכם מבלי להמשיך לסחוב איתכם משקעי עבר של כעס ומרירות גם לאחר הפרידה.

יתרון שני: חיסכון בזמן ובכסף. תהליך גירושין בבית המשפט עלול להיגרר במשך חודשים ארוכים ושכר הטרחה שתשלמו לעורכי הדין עשוי להגיע לסכומים עצומים. גישור הוא תהליך מהיר יותר, כיוון שכל כולו מכוון להגיע להסכמות, ולא למאבק בלתי פוסק שכל מטרתו להוציא מהצד השני כמה שיותר. הגישור הוא גם זול יותר באופן משמעותי, ויכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים לעומת משפט, משום שהוא תהליך משותף ואין צורך בייצוג נפרד של כל אחד מהצדדים.

יתרון שלישי: יצירת בסיס איתן להמשך החיים בנפרד. לגירושין בגישור יש יתרון ברור גם בטווח הארוך. הגישור כולל משא ומתן בריא בין הצדדים, תוך זיהוי הצרכים של כל אחד ויצירת סדרי עדיפויות ברורים ולא קטנוניים. זהו תהליך שבו נרכשים כלים לתקשורת טובה יותר שתשמש אתכם לאורך השנים הבאות גם לאחר הפרידה, לצורך התקשורת השוטפת בנוגע לגידול הילדים.

בבית המשפט, לעומת זאת, הצדדים לא צריכים לגשר על הפערים שיש ביניהם, כיוון שהשופט מכריע לפי הבנתו. בדרך כלל, לפחות אחד מהצדדים יוצא לא מרוצה מהתוצאה והמאבק עלול להימשך עוד שנים רבות לאחר שניתן פסק הדין. התקשורת ביניכם, שגם כך היתה לא טובה בפרידה, רק הולכת ופוחתת במאבק כזה.

מדוע כדאי לבחור במגשר בעל ניסיון רב שנים בגישור גירושין?

גישור הוא, בראש ובראשונה, מיומנות. ככל שהמגשר התנסה בניהול של דיוני גירושין רבים, כך כישוריו יוכלו לשרת אתכם טוב יותר. בניית אמון בתהליך הגישור, זיהוי עיקרי המחלוקת בין בני הזוג וניווט ספינת המשא ומתן ללא פניות, הם כישורים שמתפתחים ומשתכללים עם הזמן והניסיון.

מכאן, שמגשר מנוסה יידע כיצד לנהל תהליך מהיר יותר, וחלק יותר, שיאפשר לכם להמשיך הלאה בחייכם בצורה הטובה ביותר.

מהו היתרון הגלום במגשר שהוא גם עורך דין לענייני משפחה?

הסכם גירושין, גם אם נעשה באמצעות גישור, הוא מסמך משפטי לכל דבר ועניין הדורש את אישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. לכן, יש יתרון ברור למגשר שהוא גם עורך דין הבקיא בתחום הגירושין ויכול לסייע בעריכת הסכם שמותאם לכם באופן אישי, מגן על כל אחד מהצדדים מבחינה כלכלית ומבחינת הקשר עם הילדים, ויעמוד במבחן בית המשפט.

עו"ד רם יוגב הוא עורך דין לענייני משפחה ומגשר המתמחה בגישור גירושין

טלפון: 077-9971210

הכתבה באדיבות zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully