על עריכת דין בפריפריה וההזדמנויות שהביאה הקורונה

כשסיימתי את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית היה לי ברור שאפתח משרד בעיר הולדתי, ולא בתל אביב או ירושלים. למי שהרים גבה הסברתי שגם בפריפריה יש זכות לקבל שירות משפטי מעולה

עו"ד מאור גרצנשטיין, בשיתוף zap משפטי
31/08/2021

כשסיימתי את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית לפני מספר שנים, העתיד נראה ורוד. במהלך הלימודים הצלחתי להתברג להתמחות נחשבת במשרד יוקרתי בירושלים, וכאשר סיימתי התעוררה אצלי שאלה, כמו אצל יתר חבריי ללימודים, לאן ממשיכים מכאן.

עבורי זו לא היתה שאלה בכלל. היה לי ברור שהצעד הבא שלי בקריירה יהיה לפתוח משרד עורכי דין בעיר הולדתי אשקלון. ההחלטה שלי, גרמה להרבה הרמות גבה מצד הסובבים, שהיו משוכנעים בעתיד שלי במרכז הארץ בענף המסחרי-כלכלי-משפטי, וזאת מאחר ואני כלכלן בהכשרתי. עם זאת, עבורי מדובר בהחלטה טריוויאלית, שהיא בעלת השפעה לא רק על עתידי, אלא על עתיד המשפט בפריפריה ובחברה הישראלית בכלל.

חזרה למקורות. המשרד באשקלון(צילום: תהילה מנשהאוף)

לעבוד בפריפריה זו שליחות

הציפיה ממי שמסיים את לימודיו באוניברסיטה היא ברורה: לעבור לעבוד באחת הפירמות הגדולות באזור המרכז, שמשלמות את המשכורות הגבוהות ביותר. אבל עבורי, למרות כל הקשיים, הבחירה לעבוד באשקלון, רחוק מהתיקים הגדולים והמשכורות המפוצצות הייתה ברורה.

עבורי לעבוד בפריפריה זו שליחות. למי שגר בפריפריה יש זכות לקבל שירותי משפטי ברמה הגבוהה ביותר, בדיוק כפי שמקבל כל מי שגר במרכז. באשקלון יש לכל תושב סופר ליד הבית, קופת חולים ופאב, וראוי ונכון שיהיה בקרבתו גם עורך דין ברמה מצוינת.

אם בוגרי האוניברסיטאות שגדלו בפריפריה ימשיכו לרדוף אחרי המשכורות הגבוהות באזור המרכז ולא ישובו הביתה, הרמה המשפטית בצפון ובדרום לא תהיה תחרותית, וכך גם המשכורות. בעניין הזה נדרשת מהפכה, והיא חייבת לבוא מעוד משוגעים.

התיק של אבא שינה את הכל

הבחירה הלא שגרתית לעבוד בפריפריה התקבלה אצלי במידה רבה בעקבות תיק בו הייתי מעורב שעיצב את השקפת העולם המשפטית שלי. זה קרה לפני מספר שנים, כאשר עדיין הייתי סטודנט, ואבא שלי הואשם בפלילים במסגרת פרשה כאובה שהיתה קשורה למקום עבודתו.

כשאבי ביקש להתמודד עם הטענות נגדו, לא היה עורך דין מתאים שיסייע לו באשקלון, ולכן הוא נאלץ לשכור את שירותיו של עורך דין מאזור המרכז, שגבה ממנו שכר טרחה מופקע. כל שבוע הוא צריך היה לנסוע למרכז, לשלם על חנייה, ולכלות זמן רב וכסף.

כל זה היה עוד בסדר, אם אבי היה מרוצה מהשירות שקיבל. אבל בסופו של דבר הוא הרגיש שעורך הדין מזלזל בו ולא עושה את עבודתו כנדרש, ואבי נאלץ לקדם בעצמו את הסכם הפשרה שחתם את הפרשה. השירות שהוא קיבל, גרר אכזבה צורמת, בין היתר כי גר בפריפריה.

בפרשה הכאובה ההיא הרגשתי על בשרי כיצד היעדרם של עורכי דין ברמה גבוהה באשקלון פוגע במי שזקוקים לשירות משפטי ראוי. החלטתי למלא בעצמי את החלל הזה, ולתת שירות ברמה הגבוהה יותר גם באשקלון, כדי שהוא יהיה נגיש בפריפריה.

עורך הדין מאור גרצנשטיין(צילום: שושו שינברגר)

העבודה מרחוק יוצרת הזדמנויות

לחזרה שלי לאשקלון התלווה גם משבר הקורונה שבמידה רבה טרף את הקלפים בכל הנוגע לפער שבין המרכז לפריפריה. אם כולם גם כך עובדים מהבית, הרי שאין משמעות להבדלים הגיאוגרפיים שבין המרכז לפריפריה, מה שמייצר הזדמנויות חדשות.

כחלק מתפיסת העולם שלי אני מבקש לשלב כמה שיותר אמצעים טכנולוגיים כמו זום וווטסאפ בקשר עם הלקוחות שלי. לתפיסתי, לקוח לא צריך לנסוע כל הזמן עד תל אביב כדי להתעדכן בנעשה בתיק שלו, ואין שום סיבה שלא יוכל לקבל שירות מהספה בבית.

בזמן הקורונה לשכת עורכי הדין הוציאה נוהל שמאפשר החתמת תצהירים מרחוק, וגם רשם המשכונות הוציא נוהל המאפשר לרשום משכון בלי להגיע למקום פיזית. מוזר שהיינו צריכים לחכות למשבר הקורונה כדי שניתן יהיה להשתמש בנהלים כל כך חיוניים.

מתן האפשרות להעניק עוד ועוד שירותים מרחוק ללקוחות פותחת דלתות חדשות לעורכי דין מצוינים בפריפריה. אלה יכולים כעת, יותר מתמיד, להתחרות בעורכי דין הפועלים בתל אביב ובירושלים, ולהעניק שירותים טובים לא פחות ומבלי לגבות מחירים מופקעים.

עו"ד מאור גרצנשטיין

לאתר

טלפון: 053-4797482

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

  • עורך דין
  • פריפריה
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully