הטעות הקשה שרבים מאיתנו עושים בתהליך בניית בית

בונים בית ורוצים לחסוך בעלויות המדידה? זהירות, אתם עלולים למצוא את עצמכם עם חריגות חמורות מקווי הבניין, טעות שיכולה להגיע לכדי צו הריסה ולעלות לכם ביוקר

  • בנייה
חסן כנעאנה, בשיתוף zap משפטי
אתר בנייה (צילום: ShutterStock)

רבים אינם מודעים לעיתים לתפקיד הקריטי שיכול להיות למודד מוסמך בעת ביצוע עבודות בנייה. הסיפור הבא עשוי להמחיש זאת היטב: לאחר שנים שבהן חסך שקל לשקל, א' השיג את ההון העצמי הדרוש, וביקש לבנות את ביתו בישוב במרכז הארץ.

בתחילת הבנייה, א' פעל כנדרש והזמין מודד כדי שימדוד את המגרש שעליו אמור היה להיבנות הבית. ואולם לאחר מכן, כדי לנסות לחסוך קצת כסף, א' החליט לוותר על ביצוע מדידות ביתר שלבי הבנייה ולהסתמך אך ורק על הקבלן שבנה עבורו את ביתו.

להחלטה הזאת היו השלכות הרות גורל. כאשר ביקש א' להוציא היתר אכלוס (טופס 4) מהעירייה, ונתבקש למדוד את ביתו, הוא נדהם לגלות חריגות משמעותיות בקו הבניין. המשמעות: א' יידרש כעת להוציא מאות אלפי שקלים כדי להסדיר את החריגה.

עוד בוואלה!

גירושין במסגרת הליך גישור: להתגשר או לא להתגשר? זאת השאלה

לכתבה המלאה

טעות שיכולה לעלות גם מאות אלפי שקלים

בסופו של דבר, הניסיון לחסוך 15-10 אלף שקל על עבודות מדידה מקצועיות, גרם לא', וגורם לרבים אחרים, לשלם הרבה יותר ביוקר. במקרה של א', הוא יצטרך להגיש תוכנית מפורטת לעירייה כדי שתעניק לו הקלות שיכשירו את החריגה. במקרים אחרים זה עלול להסתיים בצו הריסה.

איך היתה צריכה להיראות עבודת המודד בביתו של א'? ראשית, בסימון גבולות המגרש על ידי המודד ובהצבת כלונסאות המסמנות את היסודות של הבית. לאחר חפירת ויציקת היסודות, המודד צריך היה להגיע פעם נוספת כדי לבדוק אם היסודות עומדים במקום הנכון לפי התכנון.

לאחר שהמודד מיישר קו ומוודא שהכל בוצע על פי התוכנית, הוא מודד גם את רצפת הבית כדי לוודא שהיא עומדת בקווי הבניין. מאותו רגע ניתן לצאת לדרך ולהתחיל בעבודות הבנייה.

מדידה מאפשרת לזהות תקלות בשלב מוקדם

מה היתרון המרכזי בביצוע עבודה מקצועית על ידי מודד? בעיקר שכבר בשלבים מוקדמים של הבנייה ניתן לדעת אם יש חריגות או לא. ככל שהחריגות מתגלות בשלבים אלה, ניתן לפתור אותן בקלות יחסית "על המקום", בלי לערוך תוכנית מפורטת או להרוס ולבנות מחדש את החלק החורג, שלבים יקרים שעלולים לקחת לא מעט זמן.

במקרים רבים אנשים מנסים לקצר תהליכים, ולבצע מדידות רק מתי שהם מחויבים בכך על פי חוק: בשלב הראשון של מדידת המגרש וסימון הגבולות ובשלב האחרון של מדידת הבית לפני קבלת טופס 4. בפועל, כפי שביקשנו להדגים, מדידות נחוצות לאורך כל הדרך.

אז אם אתם סומכים על המזל הטוב או על קבלן בכיר מאוד, שיידע "להציל את המצב" ויבנה את ביתכם באופן מדויק לגמרי בלי לבצע מדידות, תחשבו שוב. מדובר במקרים חריגים מאוד. ברוב רובם של המקרים אסור לעגל פינות, ויש לפעול באופן מדויק וזהיר.

ריינקס שירותי מדידה והנדסה

טלפון: 0543891576

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully