למה כדאי לערוך צוואה בגיל צעיר?

אם בעבר צוואות היו שמורות בעיקר למבוגרים, היום יותר ויותר צעירים מבינים את חשיבות הצוואה. עו"ד לימור בר פרץ ממשרד חזוט בר זבינצקי, העוסקת בתחום הנזיקין והמעמד האישי, מסבירה מדוע כדאי לערוך צוואות כבר בגיל צעיר

בשיתוף zap משפטי
17/05/2022

צוואה היא מסמך משפטי שמאפשר לאדם להבטיח כי רכושו יחולק לפי רצונו. "כאשר אדם נפטר ולא השאיר אחריו צוואה, חוק הירושה קובע שהעיזבון שלו יחולק ליורשים החוקיים על פי דין, ואלה הם בדרך כלל האישה והילדים", אומרת עו"ד בר פרץ ממשרד עורכי דין חזוט בר זבינצקי, העוסקת בתחום הנזיקין והמעמד האישי. "במרבית המשפחות הילדים מוותרים על חלקם בירושה, וההורה שנותר בחיים מקבל את הכסף והרכוש, וכשהוא הולך לעולמו, הנכסים והממון עוברים לילדים".

אולם, קיימים מקרים שבהם לא הכל עובד כשורה. לדוגמה, כאשר אחד הילדים מתעקש לקבל את חלקו בירושה על אף שאחד ההורים עדיין בחיים. "לפי החוק, חלקו בעיזבון מגיע לו, ולכן יש חשיבות רבה לעריכת צוואה הדדית שבה כל אחד מבני הזוג מוריש לבן הזוג השני את רכושו וכספו, ורק לאחר ששניהם הולכים לעולמם, הירושה עוברת לילדים".

באילו מקרים חשוב במיוחד לערוך צוואה?

"המלצתי היא לערוך צוואה ברגע שיש ילדים. במקרה שחלילה אחד ההורים נפטר ואין צוואה, חוק הירושה קובע כי העיזבון יתחלק ליורשים הטבעיים, כלומר גם לילדים, וההורה שנשאר כאפוטרופוס צריך לדווח על פעולות כספיות ולבקש הסכמה. למשל, במקרה של מכירת נכס צריך אישור מבית המשפט".

בנוסף, מסבירה עו"ד פרץ, "בעקבות שינויים חברתיים שחלו בעשורים האחרונים בישראל, נוצרו תאי משפחות חדשים ושונים שעשויים להשפיע על חלוקת הירושה, וקיימים מצבים שהחוק עדיין לא מכיר בהם, כמו ידועים בציבור או זוגות חד מיניים, ולכן מי שנמצא במצב שונה מהנורמה צריך לדעת שעריכת צוואה תפתור בעיות שעלולות לצוץ בעתיד".

כמו כן, לעתים ירצה המוריש לחלק את רכושו לאנשים שלא תמיד כלולים ברשימת היורשים כמו ילד אומנה או חבר, או לתרום את עזבונו לעמותה. "המסמך הזה נותן לו את הכוח לשלוט בעיזבון לפי רצונו האישי, כך גם במקרה של אדם ערירי שאין לו יורשים, שיכול להבטיח שכספו יחולק לפי רצונו".

מצב נוסף שבו חשוב מאוד לערוך צוואה הוא בעת הליך גירושין. "הסיבה לכך היא כי במקרה של פטירה של אחד מבני הזוג טרם אישור סופי של הגירושין, ירושתו של הנפטר אינה מוגנת, ולכן במקרה כזה צוואה תפתור את הבעיה", מציינת עו"ד פרץ.

האם ניתן לשנות צוואה?

"כל צוואה ניתנת לביטול בכל עת, וניתן לערוך צוואה אחרת במקומה. לעתים, דברים משתנים בחיים כמו מצב משפחתי, או שבמהלך החיים הורה מחליט שאינו מעוניין להוריש את עיזבונו לאחד הילדים, מכל סיבה שהיא".

באילו דרכים ניתן לערוך צוואה?

"המלצתי היא לערוך צוואה בפני עדים אצל עורך דין, משום שיש למסמך הזה משמעות כלכלית ואישית ארוכת טווח, וחשוב שהיא תשקף את התפישה והרצון של המוריש. כמו כן,

על מנת שלא יהיה מצב שבו הצוואה תפגע בצוואה אחרת, עורך דין יוכל לערוך אותה באופן מסודר ולהכניס הוראה שזו הצוואה שתקפה".

ליצירת קשר ולפרטים נוספים ניתן לפנות בטלפון - 08-6576565 או במייל - office@hbzlaw.co.il

למשרד עו"ד חזוט-בר-זבינצקי באתר משפטי

הכתבה באדיבות Zap משפטי

  • צוואה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully