וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלחמה להכרה: כך תתמודדו מול הביטוח הלאומי

בשיתוף zap משפטי

13.6.2024 / 14:24

נפגעי פעולות האיבה מוצאים עצמם מתמודדים לא רק עם השיקום הרפואי והנפשי, אלא בירוקרטיה מתישה. עורכת הדין גדקר אהרוני אילנית מלווה נפגעים בדרך להכרה בזכויות ומתריעה: "אל תיפלו בין הכיסאות"

זוג מודאג משלם חשבונות. ShutterStock
במשרד עוה"ד גדקר אהרוני -בכר מלווים נפגעי איבה רבים/ShutterStock

בחודש שעבר התקיים דיון במסגרת ועדת העבודה והרווחה בנושא הטיפול וההכרה בנפגעי מסיבת הנובה. מרבית הנפגעים באירוע, 3,702 מהם, כבר הגישו תביעות להכרה ראשונית ולדברי הביטוח הלאומי 99.8% אושרו באופן מיידי. על פניו, וכפי העולה מגרסת נציגי הביטוח הלאומי, ההתנהלות של נפגעי פעולות האיבה מול גופי המדינה לצורך הקבלת הכרה, גמול וזכויות, היא פשוטה וקלה. אך הדברים שנאמרו דווקא מפי הנפגעים עצמם במהלך הדיון הם שמטלטלים ביותר. אלה סיפרו על "מלחמה נוספת", על בירוקרטיה מתישה וחוסר באמפתיה למצבם. "נפגעי מסיבת הנובה", אומרת עורכת הדין אילנית גדקר אהרוני, "הם דוגמא אחת מיני רבות של מי שהפכו שקופים מול המערכת. חייבים להתנגד לכך ולפעול בדרך שתוביל למיצוי הזכויות של אותם הנפגעים".

במשרד עוה"ד גדקר אהרוני -בכר, מלווים נפגעי איבה רבים, הן מאירועי העבר והן מאירועי ה-7 באוקטובר והמלחמה שפרצה מיד לאחר מכן.

מיד לאחר ה-7 באוקטובר הודיע המוסד לביטוח לאומי על הכרה אוטומטית בנפגעי מסיבת הנובה, ורוב יישובי העוטף כמי שנפגעו בפעולות איבה. ואכן, אותם הנפגעים קיבלו מענקים ראשוניים, במטרה לנסות ולסייע להם להתחיל במסעם השיקומי, הן הפיזי והן הנפשי.

"הופכים שקופים מול הבירוקרטיה"

אולם, לאחר ההכרה הראשונית באותם נפגעים, מגיע שלב קביעת אחוזי הנכות שלהם. לצורך כך, מזומנים נפגעי פעולות האיבה לוועדות רפואיות. שם, במהלך דיון קצר שנמשך רק דקות ספורות, הם נשאלים על מצבם, מציגים את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, בתקווה שאלו יספיקו לצורך קביעת נכות ולקבלת קצבה קבועה.

צרו קשר עם משרד עוה"ד אילנית גדקר-אהרוני

הכתבה באדיבות ZAP משפטי

לעמוד של משרד עוה"ד אילנית גדקר אהרוני ב-ZAP משפטי

כוונת המדינה היא טובה, ואין ספק שמדובר גם בחובתה, לעזור בשיקום של מי שנפגעו בפעולות הטרור, באירועי ה-7 באוקטובר ובכלל, במהלך המלחמה. אולם, כבכל גוף ממשלתי אחר, הבירוקרטיה מתישה את הנבדקים, מסרבלת את ההליך ואלה מוצאים עצמם יוצאים למלחמה של ממש, פעם נוספת, אך בעודם שבורים וחבולים - מבפנים ומבחוץ.

"לרוב, יש קושי בהתמודדות מול הוועדות הרפואיות", מסבירה עורכת הדין אילנית "בוודאי למי שנפגע, עסוק בשיקום הגוף והנפש ומצוי בטראומה. אפשר לראות גם מקרים קשים שהמדינה פשוט לא מכירה בהם וזה מתסכל מאוד ובהחלט לא נעים. אנשים נופלים בין הכיסאות, הופכים שקופים וזה יכול להיגמר רע, גם בהתאבדויות לצערי".

עורכת הדין גדקר אהרוני אילנית. באדיבות המשרד,
עורכת הדין גדקר אהרוני אילנית/באדיבות המשרד

יש דרך להיאבק בכך?

עורכת דין גדקר אהרוני אילנית: "ועדות רפואיות הן שלב חשוב מאוד ואף קריטי בתהליך שעובר נפגע פעולות איבה. כאן יפסקו את גובה הנכות שלו והקצבה שתשולם לו, אם תשולם, תלויה באחוזי הנכות הללו. אם נוסיף למשוואה הזו שמדובר בוועדה שדנה באותו נפגע פרק זמן קצר יחסית ומראיינת במהלך היום עשרות רבות של נפגעים, נבין איך גם אנשים רבים שנפגעו באורח קשה מוצאים את עצמם ללא ההכרה הראויה וללא הזכויות המגיעות להם. לכן, ראשית, ההמלצה שלי היא לא לגשת להליך הזה בלי ליווי משפטי מקצועי. כשם שלתביעות משמעותיות לא ניגש בלי עורך דין בעל המומחיות הנכונה, כך גם כאן".

מה התפקיד של עורך הדין בהליך הזה?

עו"ד אילנית גדקר אהרוני: "כבעלי התמחות וניסיון של שנים בהתמודדות מול המוסד לביטוח לאומי אנחנו, עורכי הדין, יודעים איך לפעול, מול מי לפעול וכיצד ניתן להגיע לתוצאה האופטימלית. אנחנו יודעים מה עתיד הנפגע להישאל בוועדות הרפואיות, יודעים כיצד להכין אותו ולכוון אותו בבדיקה הרפואית הכל כך חשובה הזו, והתוצאות בשטח. יש לזכור, כי בניגוד לחברות למיצוי זכויות, רק עורכי דין מורשים להיכנס לוועדות הרפואיות עצמן, ורשאים לייצג את הנפגע בדיון הרפואי. נוכחות עורך דין בוועדה מהווה יתרון משמעותי משתי סיבות - הראשונה היא כי עורך הדין יכול לטעון בשם הנפגע והשנייה היא בביטחון שהדבר מקנה לו. כלומר, יש בדיון מישהו מהצד של הנפגע, שדואג לו ולאינטרסים שלו".

החלטה לא סופית

נפגעי פעולות איבה שנקבעה להם דרגת נכות בשיעור 20% לפחות זכאים לתגמול נכות חודשי. שיעורי התגמול נקבעים בהתאם לאחוזי הנכות כאשר הסכום המלא (100%) עומד, נכון לשנת 2024, על 5,510.14 ₪. מעבר לכך, הנפגעים שהוכרו זכאים להטבות נלוות שמטרתן לסייע בשיקום - כמו טיפולים פסיכולוגיים.

אך מה קורה במידה והנפגע לא עומד ברף הנכות הנדרש לקבלת הגמלה וההטבות? לדברי עו"ד גדקר אהרוני ניתן בהחלט לערער על ההחלטה ואין מדובר בסוף פסוק. "שום דבר הוא לא סופי", היא אומרת, "אך אני בהחלט ממליצה עוד לפני הפניה הראשונית למוסד לביטוח לאומי לפנות לייעוץ מקצועי, אז יהיה קל יותר "למנוע טעויות ולמצות את הזכויות".

בעקבות נסיבות מצערות במדינתנו, תחום נפגעי פעולות איבה וטרור וייצוגם מול מוסדות המדינה השונים, הפך לתחום מוביל במשרד גדקר אהרוני-בכר. "הנושא הזה קרוב לליבנו ואנו מונעים מתוך תחושה של שליחות", מודה עוה"ד אילנית גדקר אהרוני "הוא היה עוד לפני ה-7 באוקטובר אבל מאז ביתר שאת. אנחנו מנסים למנוע את הסבל המיותר למי שגם כך מצוי במשבר קשה. אני מעודדת מכך שאנחנו מצליחים לעזור לנפגעים ובתקופה האחרונה הצלחנו לשמחתי לסייע לרבים באזור הדרום אשר הגיעו למשרדינו".

משרד עוה"ד אילנית גדקר אהרוני. שד' יצחק רגר 22, באר שבע. 053-7429882

בשיתוף zap משפטי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully