וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בגלל ניכור הורי: הסוף העצוב של הילד החרדי

בשיתוף zap משפטי

13.6.2024 / 13:31

האם ניכור הורי נובע מהפרעת אישיות, כיצד ניתן להתמודד עם התופעה ומה ההשלכה על הילדים המשמשים כלי משחק? עו"ד יפעת בן דוד בוסטוס על הצד המשפטי של התופעה שבה אין מנצחים

ניכור הורי - הורים רבים ליד הילדים. ShutterStock
תופעה של ניכור הורי הפכה מדוברת יותר ויותר בעשר השנים האחרונות/ShutterStock

בחודש שעבר סערו הרוחות בקהילה החרדית בניו יורק, לאחר שנער בן 13 שם קץ לחייו בעקבות ניכור הורי. במשך 4 שנים ניתקה האם את הנער מאביו, לאחר הגירושין והקש ששבר את גב הגמל היה מסיבת בר המצווה, מסיבה שאליה סירבה שיגיע. "היה לך אבא שאהב אותך", צוטט בעיתונות האב המתאבל, "לא הייתי אורח, הייתי אבא שלך".

מקרה זה של ניכור הורי הסתיים בטרגדיה איומה, שנים של דיכאון ובכי מצידו של הנער, שמצא את עצמו באמצע הקרב האישי של הוריו, במקרה זה גם בקרב דתי, ולא יכול היה יותר להתמודד עם המציאות שנכפתה עליו.

תופעה של ניכור הורי הפכה מדוברת יותר ויותר בעשר השנים האחרונות, עד אשר הנהלת בתי המשפט אף ניסתה ליזום מנגנון ייחודי לפעול בעניינה. ואף שכל מקרה לגופו, ולכל משפחה המאפיינים הייחודיים שלה, לדברי עו"ד יפעת בן דוד בוסטוס, במקרים רבים נובעת התופעה מהפרת אישיות של ההורה המנכר , נרקיסיזם. "זה נכון", אומרת עו"ד בן דוד בוסטוס, "שמקרים של ניכור הורי עלולים להתרחש גם אצל הורים שאינם נרקיסיסטיים, אך במקרים שהם כן, ההסתה הופכת למיומנות של ממש, הקור והאדישות מייצרים גם אכזריות והנזק הוא, כמובן עצום ולפעמים בלתי הפיך".

בבסיס התופעה של ניכור הורי, הורה שמסית ומנכר את הילד מההורה השני, לעיתים עד כדי ניתוק הקשר ולא פעם ניתוק של מערכת היחסים בין ההורה לילד לצמיתות. במרבית המקרים ההורה המסית הוא ההורה המשמורן, זה שהילד נמצא אצלו מרבית הזמן, כאשר ההסתה נגד ההורה השני מרעילה את הילד עד כדי כך שהוא אינו מעוניין להיות איתו כלל בקשר כלשהו.

מה קורה כאשר אחד ההורים הוא נרקיסיסט שמיומן בהצתת סכסוכים ובמניפולציות? במקרים רבים, ההורה הפוגע מפגין נרקיסיזם תוך שהוא מעמיד את הילדים וההורה השני אחד מול השני כדי לשלוט ולתמרן את כל המעורבים.

"הפרעת אישיות נרקיסיסטית", מסבירה עו"ד בן דוד בוסטוס, "מתאפיינת בעיקר בתחושת עליונות יתרה, צורך בהערצה מוגזמת, חוסר אמפתיה, ועיסוק רב מדי בעצמי. הורה נרקיסיסטי מתקשה להכיר בצרכים של ילדיו ולספק להם אהבה, תמיכה וחום הורי כראוי, מכיוון שהוא עסוק יתר על המידה בעצמו ובסיפוק צרכיו האישיים".

מהן ההשלכות של הורה כזה על הילדים שלו?

עו"ד בן דוד בוסטוס: "גם אם נשים לרגע את התופעה של ניכור הורי בצד, הרי שההתנהגות של הורה נרקיסיסט היא בעלת השלכות חמורות וארוכות טווח על ילדיו. ההתעסקות הבלתי פוסקת בעצמו, מובילה להזנחה רגשית של הילד, שכן ההורה אינו מסוגל להציע תמיכה, אכפתיות וחום אמיתיים לילדיו. היחס של אותו הורה לילד הוא מזלזל, בפרט ברגשותיו, תוך ניסיון לשלוט בו. הורה נרקיסיסט לא יהסס לנצל את הילד שלו לצרכים שלו כדי לקדם את השאיפות האגואיסטיות שלו".

לדברי עו"ד בן דוד בוסטוס , כאשר מגיע הורה כזה למצב של פרידה והליך גירושין מבן או מבת הזוג שלו כל אותם מאפיינים של נרקיסיזם הופכים עוצמתיים יותר, וכך, כמובן, גם הנזק שנגרם הן לילד והן להורה השני.

"שילוב של נרקיסיזם ושל גירושין", אומרת עו"ד בוסטוס בן דוד, "מייצר אצל אותו אדם את ההרגשה שאין לו יותר שליטה על בן או בת הזוג לשעבר. לכן, אותו הורה מפעיל לחץ על הפרוד או הפרודה באמצעות שימוש בילדים ככלי נשק, בניסיון לשכנע אותם שההורה השני שלהם רע".

ההורות הנרקיסיסטית היא אחת התופעות הרעילות שיש

"הבסיס של ההתנהלות הזו ומה שמנחה את ההורה המנכר במקרה זה - המניפולציה", מוסיפה עו"ד בוסטוס בן דוד. "משמעות הגירושין היא שבן זוגם לשעבר נמלט מאחיזתם המניפולטיבית, והם חושבים שצריך להעניש אותם. כדי להפעיל שליטה על האקס שלהם, נרקיסיסטים ישתמשו בילדיהם כדי לתסכל את אותו ההורה ועל מנת לפגוע בו. המניפולציה היא דרך הטבע שלהם ולכן הם לא יפסיקו להסית ולקרוע מהם את הילדים. מה שמעצים את הפגיעה זה חוסר האמפתיה שלהם שגורם לנרקיסיסטים לא לקחת כלל אחריות על מעשיהם. התוצאה העגומה היא שילדים של נרקיסיסטים, במיוחד במצב של גירושין, חווים התעללות רגשית קשה".

יש דרך לפעול במקרה שכזה?

עו"ד בן דוד בוסטוס: "כמו בכל מקרה של ניכור הורי, יש כאן חשיבות למהירות הפעולה של ההורה השני. ככל שהילד ניזון יותר ויותר זמן מהמניפולציות הללו, הולך וגדל הסיכוי לפגיעה בילד, בהורה המנוכר, ובכלל, בקשר העתידי ביניהם. כפי שראינו באותו מקרה שהתרחש לאחרונה בניו יורק, ישנם מקרים שבהם הילד סובל מבעיות נפשיות כמו דיכאון וחרדות וממש יכול להזיק לעצמו. פעמים אחרות הוא מנתק כל קשר עם ההורה המנוכר ואינו מעוניין לפגוש אותו, לדבר איתו ובכלל, שיהיה חלק מחייו. התנהלות מהירה, פנייה מיידית לגורם משפטי מייעץ שילווה את ההורה המנוכר לבית המשפט, יכולה לפעמים להציל חיים וגם מערכות יחסים".

כיצד בתי המשפט מתמודדים עם התופעה הזו?

עו"ד בן דוד בוסטוס: "מערכת בתי המשפט בישראל הבינה, כמו מערכות משפט נוספות בעולם, שיש לפעול בתקיפות כלפי התופעה הזו, תוך שימוש בסנקציות, מרביתן כלכליות אבל חלקן גם יכולות לבוא לידי בהוצאת הילד ממשמורת ההורה המנכר. אני צופה שמגמת ההחמרה הזו תימשך, כי כבר עכשיו ברורים הנזקים הנפשיים שנגרמים כאן למעורבים. ביהמ"ש אינם מקלים ראש בתופעה הזו, וכחלק מבירור המקרים גם פונים לקבל חוות דעת פסיכולוגיות ופסיכיאטריות על מנת לקבוע את הנזק. זהו צעד חשוב, שיש להקפיד עליו, שכן במקרה של הורה בעל הפרעת אישיות שכזו, הפוגע בילדיו שלו מתוך רצון לנקום בבת או בן הזוג שלו לשעבר, יש צורך בשילוב כוחות מקצועיים שיוכלו לאבחן, להרתיע וגם להרחיק במקרה הצורך".

כיצד משתמש הורה נרקיסיסט במערכת המשפט כנגד בן הזוג השני?

עו"ד בן דוד בוסטוס : באחד התיקים במשרדי , אני מייצגת , אישה שיצאה ממערכת יחסים רעילה והרסנית, כאשר על פי הנתונים שהציגה בפניי ובפני גורמים פסיכולוגיים, ניכר כי בן זוגה הינו נרקיסיסט מעבר לעובדה שהתעלל בה פיזית ונפשית במשך כמעט עשור, דאג, טרם הפרידה להרעיל את הילדים נגדה וניתק עימם את הקשר למשך קרוב לשלוש שנים. כאשר היא פנתה לבימ"ש על מנת להסדיר את זמני השהות בינו ובין ילדיו , עשה הבחור מהלך מתוחכם והגיש נגדה תביעה שנושאה "ניכור הורי" בה הוא מאשים את האם בניכור הילדים כלפיו . כלומר: האיש הפך את הנסיבות כך שיצטייר בפני בית המשפט כקרבן כשהאם והילדים הם הם הקורבנות האמיתיים והכל בשם הנקמה באם. למזלנו, השופט בהחלט חש מייד כי מדובר במניפולציה זולה ומתוחכמת והדף את טענות האיש . במקרים כאלה, נוטה בית המשפט לאשר חזרה לקשר בין האב והילדים אולם אך ורק בפיקוח גורמי רווחה ובהדרגתיות על מנת לשמור ולגנון על נפשם של הקטינים ככל שניתן, במקביל , במידת הצורך בית המשפט אף ממנה גורמים אשר בודקים את מסוכנותו של ההורה הפוגע ומסוגלותו ההורית כאשר עיקרון טובת הילד יהיה לעולם בחשיבות עליונה.

לסיכום, הורים נרקיסיסטים מנותקים מהרגשות של ילדיהם, הם חסרי אמפטיה וכל עניין במצבם הרגשי של ילדיהם. למעשה, הם רואים בילדיהם כלי ומשתמשים בהם עבור האינטרסים של עצמם. למעשה הורים נרקיסיסטים חיים בתחושה שהילדים חייבים להם כל החיים , ללא כל קשר לגיל הילדים, למצבם הרגשי והנפשי, הם לא מסוגלים להעניק ביטחון לילדיהם , לא מאפשרים להם מרחב רגשי ולכן גם בהרבה מקרים מסוכנים מאד, תוקפניים ופוגעים בהתפתחות הרגשית התקינה של הילדים.

עו"ד יפעת בן דוד בוסטוס מתמחה בענייני משפחה מורכבים ובעלת ניסיון רב בתחום זה, מקרים כגון המקרה המתואר, מטופלים ברגישות רבה וביחס אישי מאד עבור כל לקוח . תחומים נוספים המשיקים לנושא המשפחה הינם ענייני צוואות ועריכת וייפוי כוח מתמשך .

אתר המשרד. נייד: 055-9787961 טלפון משרד: 04-8483188

בשיתוף zap משפטי
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully