פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לעבור את ההיריון בשקט: מה צריך לדעת על בדיקות גנטיות?

   בדיקות גנטיות יכולות לזהות מומים אפשריים בעובר בתחילת ההיריון. עו"ד יאיר סקלסקי מסביר מה על הרופאים להסביר לנשים בהן הם מטפלים ומתי הם צריכים להמליץ על ביצוע בדיקות כאלה

   לעבור את ההיריון בשקט: מה צריך לדעת על בדיקות גנטיות?
   יח"צ

   הריון הוא אחת מהחוויות המרתקות והמרגשות בחיינו אבל יחד עם ההתרגשות התהליך הזה עשוי להביא עמו גם בלבול ואי ודאות. את החששות האלה, לפחות בחלקם ניתן להשקיט בשלב מוקדם יחסית של ההיריון בעזרת בדיקות לזיהוי ושלילת תסמונות גנטיות בעובר. עו"ד יאיר סקלסקי, בעל ניסיון רב בתחום הרשלנות הרפואית, המשפט הרפואי ומימוש זכויות החולה מרחיב על מה צריך לדעת על הבדיקות הגנטיות האלה.

   יש היום מגוון רחב מאוד של בדיקות גנטיות, מתי רופא צריך להמליץ למטופלת על בדיקות כאלה?

   בתחילת ההריון יש את הבדיקות הגנטיות הבסיסיות שרופא צריך להגיד לאישה שהן קיימות - ועל חלקן להמליץ, זאת בהתאם לבעיות עבר או לחששות ספציפיים בהריון המסויים הזה. יש גם המלצות שהן תלויות גיל. כל אישה מעל גיל 35, יש להמליץ לה לעשות דיקור מי שפיר. הבדיקה שכולם מכירים לא מספיקה - היום אפשר לעשות עוד בדיקות כמו הצ'יפ הגנטי או הריצוף הגנטי - האקסום. מדובר בבדיקות שונות על מי השפיר המבוצעות במעבדות שונות.

   דיקור מי שפיר לאישה בהריון (ShutterStock)
   דיקור מי שפיר (צילום: shutterstock)

   לדברי סקלסקי שרשרת ההמלצות הזו היא לעיתים קרובות לקויה. לדבריו, מי שמחליט בסופו של דבר אילו בדיקות לעשות היא האישה אבל צריך שיהיו המלצות מסודרות מצד הרופאים. חוק זכויות החולה אומר שכל אישה צריכה לשמוע מה הסל המלא שניתן לבצע - לא רק מה שמכוסה. עם זאת, יש רופאים שבגלל דעות אישיות שלהם, לא מעבירים לאישה את כל המידע הרלוונטי. לדוגמא, אישה שבדיקת הדיקור הראשוני שלה יצאה תקינה צריכה לדעת שבאפשרותה לבצע עוד בדיקות.

   עו"ד יאיר סקלסקי עוסק ברשלנות רפואית, משפט רפואי וזכויות החולה.

   טלפון ליצירת קשר: 03-751-8405

   הכתבה באדיבות אתר Zap משפטי