כלי שיקומי חדש במערכת המשפט הצבאית: תסקיר עונש

הכלי המכונה תסקיר עונש נמצא זה שנים רבות בשימושה של מערכת האכיפה האזרחית. בשנה האחרונה, במסגרת פיילוט חדש, החלה גם מערכת האכיפה הצבאית לעשות בו שימוש

בשיתוף עו"ד אלה הראל, בשיתוף עו"ד אלה הראל
חיילים בשטח (צילום: ShutterStock)

תכנית הפיילוט לבחינת השימוש בתסקיר העונש במערכת האכיפה הצבאית נכנסה לתוקפה בחודש ינואר 2019. לדברי עו"ד אלה הראל, שותפה מייסדת במשרד עורכי הדין רכבי, הראל ושות' המתמחה במשפט צבאי, תכנית זו היא בבחינת יישור קו מבורך ומתבקש בין המערכת הצבאית לאזרחית. שאלנו אותה מספר שאלות בנושא.

מהו תסקיר עונש?

"תסקיר עונש הוא מסמך בו מופיעות חוות דעת של גורמים מקצועיים וטיפוליים שאספו וסקרו את נתוני הנאשם ואת העבירה בה הוא מואשם. מטרת התסקיר היא לבחון את פוטנציאל השיקום של הנאשם, לגבש המלצות בנוגע להמשך שירותו הצבאי ולהבין את סיפורו והרקע שלו. על סמך תסקיר זה, תוכל המערכת הצבאית להכריע בדינו של הנאשם בקלות רבה יותר".

עוד בוואלה! NEWS

חולים כרוניים - כך תדעו איזה זכויות רפואיות מגיעות לכם ואיך תקבלו אותן

לכתבה המלאה

מדוע המערכת הצבאית נדרשת לכלי זה?

"בהשוואה למערכת הפלילית במדינה", מציינת עו"ד הראל, "מערכת האכיפה הצבאית אינה מיומנת דיה בהליכי שיקום. הדבר נובע מפער היסטורי, אך ניתן להסבירו גם בכך שככלל, תקופות הכליאה במערכת הצבאית הן על פי רוב קצרות הרבה יותר".

"אך השיקום", אומרת עו"ד הראל, "עניינו אינו משך הכליאה בלבד, אלא מתייחס גם להשלכות הרישום הפלילי על עתיד הנאשם. עבור רבים מהיושבים בבתי הכלא הצבאיים, זהו המפגש הראשון והאחרון עם מערכת אכיפת הדין. מדוע להכתים אותם ברישום פלילי, אם באמצעות תסקיר עונש ניתן, לפחות במקרים מסוימים, להימנע ממנו? על אחת כמה וכמה כשמדובר בכלי המוטמע במערכת הפלילית במדינה, המטפלת לרוב בעבריינות חמורה הרבה יותר".

לאילו נאשמים מיועד תסקיר העונש?

"תסקיר העונש ישמש רק עבור נאשמים שהרשעתם עלולה להוביל לרישום פלילי מלא".

מהי מטרת השימוש בתסקיר עונש במערכת הצבאית?

"כדי להבין את מהות השימוש בתסקיר עונש, יש לעמוד קודם על משמעות הרישום הפלילי המלא, לעומת זה המופחת. תוקפו של רישום פלילי מלא הוא 17 שנים, ויש לו השלכות רבות. בהן בהטלת הגבלות על אפשרויות העיסוק, הן באיסור כניסה למדינות מסוימות, ועוד. רישום פלילי מופחת, לעומת זאת, תקף לחמש שנים בלבד והוא אינו מופיע במרשם הפלילי, כך שמעט מאוד גורמים יכולים לקבל גישה אליו, ולכן המגבלות הנובעות ממנו פחותות משמעותית.

"השימוש בתסקיר עונש עשוי לסייע לתביעה או לבית הדין הצבאי לקבל החלטה בדבר רישום פלילי מופחת, שהיא, כאמור, בעלת משמעות אדירה בנוגע לשיקומו של הנאשם ולעתידו. החלת תסקיר העונש במערכת הצבאית מוסיפה לה כלי שיקומי חשוב הנמצא במקבילתה האזרחית כבר שנים רבות, ומעניקה למשרתים בצבא הזדמנות שווה לזו המקבלים הנאשמים במערכת האזרחית".

"השימוש בתסקיר עונש עשוי לסייע לתביעה או לבית הדין הצבאי לקבל החלטה בדבר רישום פלילי מופחת, שהיא, כאמור, בעלת משמעות אדירה בנוגע לשיקומו של הנאשם ולעתידו" (צילום: ShutterStock)

מה כולל תסקיר עונש?

"תסקיר העונש יכלול סקירה של מצבם המשפחתי, הכלכלי, הבריאותי והסוציאלי של הנאשם ושל בני משפחתו, חוות דעת של מפקדיו, פתרונות שקיבל בעבר ובהווה מגורמי הת"ש הצבאיים, עברו הפלילי והמשמעתי, נסיבות אישיות מיוחדות הקשורות לביצוע העבירה, וכן מידת האמפתיה שהנאשם הביע כלפי הנפגע, אם קיים כזה, מידת נטילת האחריות מצידו והפנמת הפסול שבמעשיו". מסבירה עו"ד הראל.

"לצורך כך ייעשה שימוש במידע המצוי במערכות צה"ל השונות ובמסמכים כלכליים, סוציאליים ורפואיים שיועברו לעורכי התסקיר. הנאשם יידרש לחתום על הצהרה בה הוא מוותר על סודיות וחיסיון".

כיצד נערך תסקיר עונש?

"בקשה לעריכת תסקיר עונש תוגש, כאמור, אך ורק עבור נאשמים העומדים בפני סיכון של רישום פלילי מלא, ורק לאחר הרשעה בדין. הבקשה תוגש על ידי סנגורו של הנאשם ולה יצורפו פרוטוקולי הדיונים הכוללים את הכרעת הדין, עמדת התביעה המציינת כי להרשעת הנאשם עשוי להתלוות רישום פלילי מלא, כתב האישום ועוד. לעריכת התסקיר יוקצו 25 ימי עבודה לפחות, עם אפשרות להארכה במקרה של עיכובים בהגשת המסמכים", מסבירה עו"ד הראל.

"סנגורו של הנאשם הוא זה שמחליט אם להגיש את התסקיר לבית המשפט, או לוותר על כך. מדובר בכלי שיקומי חשוב אשר מומלץ לבצע בו שימוש במקרים המתאימים על מנת למנוע הכתמה ברישום פלילי מלא".

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully