דירה להפקיר: להגן על חלקכם בנכס המשותף במסגרת הליך גירושין

בשנים האחרונות נפוצה תופעה בה אחד הצדדים להליך גירושין מערים על הצד השני בניסיון למנוע ממנו את חלקו בנכס המשותף. כיצד ניתן לזהות את התופעה ולהיערך לקראתה?

  • גירושין
עו"ד רינה פוליטי בשיתוף אתר zap משפטי, בשיתוף אתר zap משפטי
מכירת דירה (צילום: ShutterStock)

אחד הנושאים המרכזיים בהליך הגירושין הוא הסדר חלוקת הרכוש בכלל, ופירוק השיתוף בנכס המשותף בפרט. כחלק בלתי נפרד מההסדר, נדרשת החלטה כיצד יחולק הנכס המשותף. אחת האפשרויות היא למכור את הנכס לצד שלישי ולהתחלק בתמורה בדרך מוסכמת או על פי החלטות בית המשפט.

אפשרות נוספת היא רכישת הנכס כולו על ידי אחד מבני הזוג. על פי החוק יכול כל אחד מבני הזוג להגיש הצעה ולרכוש את חלקו של בן הזוג האחר. במקרה ששני הצדדים מעוניינים ברכישה, תיערך התמחרות - מעין תחרות בין שני הצדדים כשהמציע את ההצעה הגבוהה יזכה בנכס תמורת מחצית הסכום שהציע.

למרבה הצער, בשנים האחרונות הולכת ורווחת תופעה בה אחד מבני הזוג (בדרך כלל הצד שנשאר להתגורר בנכס עד למכירתו) עושה כל מאמץ לסכל את מכירת הדירה, כך שיוכל לרכוש אותה בעצמו במחיר רצפה - בין אם על ידי התמחרות או באמצעות צד שלישי שיישלח מטעמו.

שני הצדדים צריכים לדעת כי במקרה כזה לרוב ימונה כונס נכסים, ששכר טרחתו לעתים יהיה גבוה מסך המחלוקת שבין הצדדים - ותחת שהכספים יישמרו בתא המשפחתי הגרעיני הרי שהוא יגרע מהונם של הצדדים על מזבח "הנקמה".

עוד בוואלה!

כך תתמודדו עם הדרך הלא פשוטה להכרה בנכות נפשית מצה"ל

לכתבה המלאה

הברחת רוכשים והורדת ערך הדירה

יש לזכור כי כאשר מתמנה כונס נכסים מטעם הבנק - צדדי ג' באופן אוטומטי יציעו מחירים נמוכים. גם כונסי הבנק רשאים למכור את הנכס בשיעור של 20% מתחת למחיר שנקבע בשמאות הבנק, שהוא במילא נמוך מהרגיל

ישנן מגוון דרכים בהן יכול הצד שמתגורר עדיין בדירה לסכל את מכירתה ולהביא לירידת ערכה. פעולות נפוצות יהיו סירוב להראות את הנכס לרוכשים פוטנציאליים; הדגשת החסרונות; הצגת מחיר מופרז וגבוה מערכה האמתי של הדירה ומהמחיר שסוכם על ידי הצדדים; הימנעות מפנייה לבעלי מקצוע לצורך המכירה או מהגשת המסמכים הנדרשים למימושה ועוד.

דרך נוספת היא להפסיק לשלם את החזר המשכנתא החודשי. ברוב המקרים, הפסקת תשלום המשכנתא למשך מספר חודשים תוביל להעברת הדירה לכינוס נכסים, שם תוצע למכירה פומבית שאינה זמינה בפני קהל רוכשים רחב. במקרה כזה, כאמור, שכר טרחת כונסי הנכסים של הבנקים יהיה גבוה בהרבה משכר הכונסים "בתוך המשפחה", היינו עורכי הדין המייצגים או כונס נייטרלי מתחום זה.

כל הפעולות הללו יכולות, כאמור, להביא לירידה של עשרות ואף מאות אלפי שקלים במחיר הדירה ולצמצם למינימום את התחרות על רכישתה. או אז, ישלח הצד המעוניין לרכוש את הדירה אדם מטעמו להציע הצעות רכישה נמוכות מתוך כוונה שהצד האחר יאלץ להשוות את המחיר להצעה הנמוכה. בכך למעשה יכול הצד שרקם את המזימה להבטיח לעצמו נכס יקר ערך במחיר מציאה ולהשאיר את הצד השני עם חלק נמוך משמעותית מכפי שאמור היה לקבל.

יש לזכור כי כאשר מתמנה כונס נכסים מטעם הבנק - צדדי ג' באופן אוטומטי יציעו מחירים נמוכים. גם כונסי הבנק רשאים למכור את הנכס בשיעור של 20% מתחת למחיר שנקבע בשמאות הבנק, שהוא במילא נמוך מהרגיל. וכאמור, שכר טרחת כינוס נכסים עשוי לגבות בין 4-6% (בצירוף מע"מ) ממחיר המכירה, כך שהמשמעות הכלכלית היא הפסד משמעותי לשני הצדדים.

להתכונן מראש לכל תרחיש

הדרך להימנע ממזימה מחושבת היטב כמתואר לעיל היא אחת - עריכת הסכם גירושין מחושב ומפורט ביותר. על ההסכם לקחת בחשבון כל תרחיש אפשרי של הליך מכירת הדירה, ולהגדיר את כל הפרטים הנוגעים לו, כולל מחיר מכירה מינימלי המוסכם על הצדדים, האופן בו יתנהל תהליך המכירה, הפעולות שיתבצעו במקרה שהדירה לא תימכר תוך פרק זמן מוסכם ועוד.

לשם כך, מומלץ לפנות לעורך דין העוסק אך ורק בתחום בדיני משפחה וגירושין, שיוכל לזהות מראש את כל נקודות התורפה העתידיות של תהליך המכירה ולהיערך אליהן בצורה שתבטיח חלוקה הוגנת ושמירה על זכויותיהם הרכושיות של שני הצדדים.

עו"ד רינה פוליטי מגשרת ועוסקת בכל תחומי דיני המשפחה והגירושין, צוואות וירושות, אפוטרופסות וייפוי כח מתמשך.

טלפון: 053-9374039

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully