למה מס רכישה מעצבן אותי: הגיע הזמן לחשוב מחדש על מס רכישה

לא שוויוני, משולם פעמיים, לא תלוי ברווח או בהפסד, ומזמן לא רלוונטי מבחינה היסטורית: כל הסיבות מדוע הגיע הזמן לחשוב מחדש על מס רכישה

עו"ד מאור גרצנשטיין, בשיתוף zap משפטי
02/12/2021
זוג צעיר נכנס לדירה חדשה. ShutterStock
למה צריך לשלם מס רכישה פעמיים בעצם?(צילום: ShutterStock)

ההחלטה האחרונה של הממשלה להעלות את מס הרכישה למשקיעים מ-5% ל-8% עוררה קולות בעד ונגד המהלך. אלא שבמסגרת הדיון נזנחה השאלה "מי צריך בכלל את מס הרכישה?"

הסתכלות לעומק מגלה שזהו אחד המסים הכי שערורייתיים שקיימים במדינה. למה מס הרכישה כל כך מעצבן אותי? משום שהוא איבד את ההצדקה ההיסטורית שלו; משום שהוא מחולק בצורה לא שוויונית בין מי שיש להם ומי שאין להם; משום שהוא משולם פעמיים; ומשום שהוא מוטל באופן שרירותי, אפילו אם למעשה הפסדתם כסף.

1. מס שאין לו שום הצדקה היסטורית

באופן היסטורי, מס הרכישה התחיל את דרכו כאגרה. בעבר, כשאדם רצה לרשום זכויות שרכש במקרקעין, הוא היה צריך ללכת פיזית ללשכת רישום המקרקעין (הטאבו) ושם היו מצויים חדרים גדולים עם המון עובדים, שנכנסו ויצאו עם פנקסי רישום מקרקעין.

באותה עת, האגרה היתה נחוצה כדי לממן את הפעילות שדרשה המון כוח אדם. אבל כיום הרישום במקרקעין מקוון ואין צורך לממן את הפעילות כמו בעבר. למרות שאין לכך הצדקה, רוכשי הדירות נדרשים להמשיך לשלם עשרות אלפי שקלים עבור מס הרכישה.

2. מס לא שוויוני שרק מקשה על זוגות צעירים

סיבה נוספת לכך שמס הרכישה הוא שערורייתי, היא שהוא מחולק בצורה לא שוויונית בין מי שיש להם ומי שאין להם. לכאורה, מס רכישה צריך להיות מוטל רק על משקיעים. צריכים לשלם אותו מי שיש להם יותר מדירה אחת, ומבקשים להתעשר באמצעות רכישת דירות נוספות.

בפועל, מס הרכישה מוטל כמעט על כל מי שרוכש דירה ראשונה. הפטור מתשלום ניתן רק עבור רכישת דירות שעולות פחות מ-1.747 מיליון שקל. אלא שמספר זה הוא שרירותי ולא מחובר למציאות הנדל"נית הנוכחית. כיום אי אפשר למצוא דירות במחירים כאלה מחוץ לפריפריה.

זוג שרוצה לקנות דירה במרכז הארץ צריך להיפרד, פחות או יותר, מ-2.3 מיליון שקל כדי לרכוש דירה ראשונה, ועל הדרך ייאלץ לשלם מס רכישה בגובה של כמה עשרות אלפי שקלים. מה ההצדקה לכך? למה החוק רואה במי שרוכשים דירת 4 חדרים במרכז כמי שרכשו דירת יוקרה?

עוד בנושא

על עריכת דין בפריפריה וההזדמנויות שהביאה הקורונה

בשיתוף zap משפטי

3. מס שמשולם פעמיים

באופן מאוד יוצא דופן, בניגוד למניות למשל, מי שקונה נדל"ן נדרש לשלם מס פעמיים. הוא צריך לשלם מס רכישה, כאשר הוא קונה דירה, וצריך לשלם מס שבח (המקביל למס רווחי הון), כאשר הוא מבקש למכור את הדירה. כפועל יוצא מכך, נדל"ן הוא אולי התחום היחיד שבו אדם "פוגש" את רשות המסים פעמיים. איזו הצדקה יש לכך?

4. מס שאין לו שום קשר לרווח או הפסד

בשונה ממס שבח (מס רווחי הון), שמשולם רק על הרווחים בפועל (כלומר, אם היו לכם הוצאות כבדות תוכלו לקזז אותן כנגד הרווחים שנרשמו), מס רכישה יידרש לשלם גם מי שהרוויח כסף, אבל גם מי שהיו לו הוצאות כבדות ולמעשה הפסיד. אין דרך מילוט, זהו מס שאין דרך לברוח ממנו.

מה אם אתם זוג צעיר שקנה דירה, והתגרש לאחר חצי שנה? גם אם תבקשו למכור את הדירה מהר במחיר הפסד כדי לסיים את הסאגה, אף אחד לא יחזיר לכם בחזרה את מס הרכישה ששילמתם. יש דבר פחות הוגן מזה?

לסיכום, הגיע הזמן לבטל את מס הרכישה, שכל מטרתו היא להעשיר את קופת המדינה. עכשיו, כאשר יוקר המחייה דוחק, הגיע הזמן לחשוב מחדש על מס הרכישה, ולשקול לבטלו או להטיל אותו בצורה דיפרנציאלית, על פי גובה ההכנסה ומקום המגורים של המשלם.

משרד עו"ד מאור גרצנשטיין

טלפון: 053-4797482

הכתבה באדיבות Zap משפטי

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

  • מס רכישה
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully